VZP poskytuje příspěvek na bezlepkové potraviny už od roku 2008. Jeho výše od té doby výrazně stoupla. Ještě například v roce 2010 to bylo jen 1 800 korun.
Jak se vyvíjela výše příspěvku VZP pro celiaky a celkově vyplacená částka
Aby mohli klienti VZP čerpat příspěvek na bezlepkovou dietu, musí předložit doklad o diagnóze celiakie (pokud dosud tento doklad nepředložili). Tu je možno jednoznačně stanovit pouze na základě provedené endoskopie a vyhodnocení bioptického vzorku sliznice střeva nebo při prokázané desetkrát vyšší hladině protilátek IgA proti lepku, než je norma. Vyplácení příspěvku bude letos opět rozděleno do dvou etap – za první a druhé pololetí.
V roce 2013 evidovala VZP 8 217 pacientů s diagnózou celiakie. Jejich skutečný počet však bude mnohem větší. Odborníci odhadují, že v České republice se s celiakií potýká až 100 tisíc lidí, ovšem jen zhruba u každého pátého z nich byla nemoc diagnostikována.
Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi v důsledku zánětlivého poškození střeva. Proto musí dodržovat bezlepkovou dietu, což je ovšem finančně náročné.
Nejvíce peněz vyplatila loni VZP na příspěvcích svým klientům s celiakií v Jihomoravském kraji. Následovala Praha a Ústecký kraj. Naopak nejméně peněz vyčerpali celiaci v Karlovarském kraji. Přesný přehled za rok 2014 po regionech ukazuje následující tabulka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP