Jak konstatoval hejtman Hašek, ojedinělá výstava přibližuje méně známé osudy statečných lidí, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti totalitě nacistické i komunistické. Nešlo přitom pouze o vojáky, ale také o lidi nejrůznějších profesí, věku či zájmů. Jedno ale měli společné, odhodlání přispět svým úsilím k obnovení demokratických poměrů v naší vlasti. „Řada z nich se však dočkala pronásledování a persekuce od svých vlastních stejnou řečí mluvících spoluobčanů,“ uvedl Michal Hašek, který také vyzval k ukončení půtek a sporů ve výkladech obou těchto tragických etap našich moderních dějin a obrácení pozornosti k budoucnosti. „Budu rád, pokud na tuto výstavu zavítají především lidé z mladší generace. Je nutné se z vlastní historie poučit,“ dodal hejtman, jenž poděkoval za přípravu expozice manželům Kratochvilovým. Výstavu, kterou realizovala společnost K 2001 a další instituce, bude možno v prostorách krajského úřadu navštívit až do konce srpna.
Další z připravovaných projektů, který zdokumentuje téma druhé světové války a období krátce po ní, hodlá Jihomoravský kraj podpořit na podzim vypsaným grantem. Díky tomuto projektu historici a paměťové instituce pomohou zachytit události let 1938 až 1948. „Dohodli jsme se již se zástupci Vojenského historického ústavu, Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, že se stanou garanty projektu nazvaného pracovně Deset let, které změnily střední Evropu a jižní Moravu,“ řekl hejtman Hašek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva