Poplatky u lékaře zůstanou

11.09.2009 19:44 | Zprávy

Regulační poplatky ve zdravotnictví zůstanou zachovány ve své současné podobě. Poslanci odmítli jak senátní úpravy, tak i jejich úplné zrušení. Senát navrhoval zachování poplatků za očkování proti pneumokoku zdarma.

Poplatky u lékaře zůstanou

Očkování proti nebezpečnému pneumokoku zdarma výměnou za zachování poplatků u lékaře. S takovým návrhem přišel senát. Levicoví poslanci navrhovali úplné zrušení regulačních plateb. Ovšem obě varianty v pátek zamítla Poslanecká sněmovna.

Pro zrušení či omezení poplatků hlasovali komunisté, sociální demokraté a nezařazené poslankyně Věra Jakoubková a Olga Zubová. Dohromady se jim podařilo sehnat pouze 99 hlasů, další dva jim tedy chyběly na přehlasování Senátu a prosazení novely. Proti se postavili občanští demokraté, lidovci a zelení.

Lidovci odmítali hlavně snížení maximálních cen léčiv a snížení úhrad za zdravotní pojištění. Podle Ludvíka lidovce Hovorky by to vedlo ke zvýšení doplatků pro pacienty. Kritizoval také nefunkčnost systému povinného očkování. "Nejsme proti zavedení očkování proti pneumokoku, ale myslíme, že nejprve by měl fungovat systém běžného očkování," řekl Hovorka. Dodal, že k poplatkům by se sněmovna měla po volbách vrátit.

Na to reagoval stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath prohlášením, že rodinám by se od poplatků mělo ulevit co nejdříve, obzvlášť když není jasný, kdy volby vlastně budou. "Zkusme se nad kompromisem zamyslet a lidem ulevit," nabádal poslance.

Jeho postoj však rozhodně nesdílela ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která poslance před rušením poplatků varovala. "Pokud se rozhodnete úplně zrušit regulační poplatky, tak zrušíte i ochranný limit, který je od dubna nastaven na 2500 korun. Ten prokazatelně funguje, vrátili jsme devět milionů korun 18.000 pojištěncům a do konce roku očekáváme, že limit překročí 100.000 pojištěnců," uvedla ministryně.

Podle Davida Ratha pátečním pokusem vyčerpali sociální demokraté všechny své pokusy omezit či zrušit regulační poplatky. "To definitivní rozuzlení, na to si musíme počkat až po volbách, jak rozhodne veřejnost," řekl Rath. Zároveň také vyzval ministryni, ať očkování proti pneumokokové infekci zařídí vyhláškou.

"Sněmovna si zachovala zdravý rozum, opozici se nepodařilo zajistit dostatečný počet hlasů. Regulační poplatky mají jasný efekt a obrovský přínos do českého zdravotnictví," pochvaloval rozhodnutí sněmovny zdravotnický expert demokratů Boris Šťastný.

Sněmovna v pátek zamítla dvě novely, které měly do systému poplatků zasáhnout. První z pera komunistů navrhoval úplné zrušení, druhý navržená Moravskoslezským krajem počítal s částečným omezením pro děti a mladistvé do 19 let, důchodce, sociálně slabé, dárce krve a kostní dřeně. Oba návrhy poslanci schválili už na jaře, ovšem senát je vrátil s pozměňovacími návrhy.

Foto: mediafax.cz 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…