Tomáš Julínek, který se za vlády Mirka Topolánka proslavil především zavedením nepopulárních regulačních poplatků u lékaře a za recept, si za svou zdravotnickou reformou stojí. Do zdravotnictví poplatky přinesly osm miliard korun, čekárny u lékaře se „pročistily" a speciální lékařská péče je přístupná všem, zhodnotil exministr zdravotnictví.
Co se ale děje s poplatkem pacienta poté, co opustí jeho peněženku, zajímalo v pořadu jednoho z tazatelů.
„Vybrané poplatky jsou zdaněným příjmem lékaře, který je evidován a kontrolován zdravotními pojišťovnami," reagoval bývalý ministr s tím, že o co se lékaři touto cestou navýší příjem, o to méně dostane od pojišťovny. Jinak může v rámci zlepšování zdravotnické péče nakládat s prostředky podle svého uvážení.
„Třicet korun byl určitý symbol, že může pacient očekávat něco víc, lepší péči. Poplatky může lékař použít, jak chce. Třeba zvýšit plat sestře, nebo sobě, aby měl lepší motivaci," pokračoval Julínek.
Poplatky provází i vyjednávání o vládě
Téma poplatků je na stole i při vyjednávání o vládě zástupců trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Posledně jmenovaná partaj vedená Radkem Johnem navrhuje zrušení poplatků v lékárnách a následně i u lékaře. Chce, aby nemocnice byly schopny poskytovat nejen kvalitní standardní péči, ale i nadstandardní těm, kteří si ji mohou dovolit. Nemocnicím by to podle VV mělo zvýšit zisky.
„Pokud bude poplatek nahrazen adekvátním regulačním opatřením, pak souhlasím se zrušením třicetikorunových poplatků," podotkl Julínek, podle něhož je miliardové rezervy nutné hledat především v nemocnicích a ve snižování nákladů za předražený materiál.
Čtěte také:
Foto: Repro ct24
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az