Protestující lékaři připraví o práci sestry na odděleních

10.01.2011 7:34 | Zprávy

Realizací akce „Děkujeme, odcházíme", kterou svými výpověďmi lékaři bojují především za zvýšení svých platů, může o svou práci přijít celá řada pracovníků nižšího zdravotnického personálu. Přesto odborový svaz, který ohroženou skupinu zastupuje, lékařské odcházení podporuje.

Protestující lékaři připraví o práci sestry na odděleních

„Odejdou-li tak masivně, jak slibují, stovky až tisíce doktorů, může to mít fatální dopad na menší nemocnice a za následek uzavírání oddělení či dokonce zrušení registrace nemocnice," uvedl pro ParlamentníListy.cz exministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Petra Nečase Tomáš Julínek (oba ODS).

Připraví je o práci, ale ony jim fandí

Podle něj tak v případě uzavírání oddělení či dokonce nemocnic "samozřejmě přijde o práci personál", který je na odcházející doktory navázán. „Například anesteziologické sestry, a to je vysoce kvalifikovaný odborný personál," doplnil.

"Ano, to je velká hrozba a my o ni hodláme 13. ledna na jednání tripartity mluvit s ministrem zdravotnictví," potvrdila ParlamentnímListům.cz Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Přestože odchodem lékařů můžou přijít o práci právě ti zaměstnanci, které zmíněný odborový svaz zastupuje, mají doktoři podle Žitníkové jeho plnou podporu.


Krize nekrize....

„Tady se dvacet let lhalo a teď už s tím vláda něco udělat musí," myslí si Žitníková. Podle ní lékaři vedle peněz bojují i za nápravu celého systému zdravotnictví. „Navíc jsme přesvědčeni, že peníze pro lékaře v systému jsou a není třeba zatížit státní rozpočet. Je třeba zastavit úniky peněz nehospodárnostmi," myslí si Žitníková.

Odmítla i argument, že před rokem 2006, kdy byl šestiprocentní ekonomický růst, o sobě doktoři takto razantně vědět nedali a na dramatickou akci si vybrali dobu, kdy stát musí krýt velké rozpočtové schodky a zastavit tak další zadlužování ČR.

Heger nic nezanedbal, zastává se Julínek

Naproti tomu exministr Julínek odmítá, že by ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) něco zanedbal. „Pracuje s tím, co má a nemyslím si, že by zanedbal třeba komunikaci s lékaři," podotkl Julínek.

Podle něj patrně odborovému svazu zdravotnictví nedochází, že zvýšení platů doktorů třeba z rezerv ohrožených nemocnic, „bude znamenat konec růstu platů nižšího zdravotnického personálu". „Navýšení z rezerv malé nemocnice vysaje na dlouho," podotkl.

K téměř čtyřem tisícům lékařů, kteří hodlají opustit české zdravotnictví, se zřejmě během ledna a února připojí stovky dalších. Druhou vlnu výpovědí v rámci kampaně „Děkujeme odcházíme" ohlásil Lékařský odborový klub, kterému vadí nízké platy lékařů a systém odměn přesčasové práce. 

Podle odborů nyní nemocnice vytvářejí na své zaměstnance nátlak, aby se „rebelie" neúčastnili. I tak ale věří, že se k březnové výpovědi připojí stovky dalších doktorů. Kolegům, kteří by se kvůli iniciativě mohli dostat do finanční nouze, chtějí odboráři pomoci sbírkou.

O podobě finanční pomoci lékařům, kteří mohou být kvůli iniciativě k prvnímu březnu bez práce, zatím odbory úplně jasno nemají. Nicméně je prý už nyní jisté, že do plánované "sbírky" budou moci přispět lékaři i sympatizanti. 


Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…