Na co si pacienti připlatí? Heger to nechá na parlamentu

05.05.2011 18:52 | Zprávy

O vymezení nadstandardů ve zdravotní péči, na které by si pacienti připláceli, se v budoucnu zřejmě bude rozhodovat v parlamentu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) sice dával přednost tomu, aby nadstandard a standard definovalo ministerstvo zdravotnictví vyhláškou, nebrání se ale ani variantě, že by je určil zákon.

Na co si pacienti připlatí? Heger to nechá na parlamentu

Vymezení nadstandardu zákonem požaduje ODS a souhlasí s ním i VV. ODS to zdůvodňuje tím, že takový postup je v souladu s ústavou. 

"Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Ta varianta, která je ústavně-právně jistější, znamená dost výrazné zpomalení toho procesu, jestli v něm mají být dělány nějaké změny, ale nebude to žádná tragédie," řekl Heger. 

Zákon zpomalí úpravy nadstandardu

Pokud by vymezení nadstandardu vyšlo vyhláškou, mohly by se průběžně každý rok měnit podle toho, jak se do praxe dostanou nové léčebné metody. To by podle Hegera pro pacienty bylo výhodnější. Pokud by byly stanoveny zákonem, musel by změnu vždy znovu projednat parlament, zatímco vyhlášku může ministr vydat sám. 

"Je tady část lidí, která se domnívá, že by to mohlo být neústavní a že by to mělo být dáno přímo do zákona. To znamená určitou komplikaci. Zákon se bude muset každý rok otvírat, ale my jsme na to připraveni a legislativně to je změna v jedné větě. Předložíme to na zdravotním výboru jako dvě varianty a budeme o tom diskutovat se zdravotním výborem," řekl Heger. 

Nadstandard definovaný lékaři?

Vymezení standardu a nadstandardu ministerskou vyhláškou odmítá ODS. "Tato věc není v souladu s ústavou a dlouhodobou udržitelností takové právní úpravy po několik volebních období," řekl ČTK předseda zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). 

Poslanec a klíčový politik VV Vít Bárta souhlasí s tím, aby nadstandard vymezil zákon, jinak to podle něj vládní strany nezvládnou. "Nicméně klíč je, aby nadstandard nedefinovali politici, ale odborná lékařské veřejnost, a tím, že pokud to nezvládne, tak nebude lékařům zvednut plat," sdělil Bárta ČTK. Už dříve Bárta uvedl, že chce, aby standard a nadstandard vymezila Česká lékařská komora. 

Heger chce věc s ČLK konzultovat, spoléhá ale více na profesory z Purkyňovy společnosti. S ČLK počítá jako s jedním z hlasů. Šťastný nesouhlasí s tím, aby ČLK měla hlavní slovo v definici standardů. Určit by se podle něj měly v dohadovacím řízení, kterého se zúčastní i zástupci pojišťoven a také například stomatologická a lékárnická komora. "V konečné fázi to bude buď ministerstvo zdravotnictví nebo parlament, kteří budou rozhodovat o tom, co bude hrazeno ze systému zdravotního pojištění, a co nikoliv," řekl. 


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…