S šetřením počítaly i další pojišťovny. „Deficitní financování je všeobecný jev. Je to dáno nastavením úhradové vyhlášky a obecnými trendy, kterým se nelze vyhnout. To znamená postupné stárnutí populace a zavádění nových léčebných metod," řekl serveru Týden.cz šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.
Chybí dvě miliardy
Podle dat Českého statistického úřadu pojišťovny vybraly od pojištěnců za první čtvrtletí 52,6 miliard korun, ale za léčení a provoz zaplatily už 54,82 miliard. Jsou tedy v deficitu 2,22 miliard korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna to už řeší půjčkou. „Alternativou vyrovnání sezónních výkyvů v průběhu měsíce je využití kontokorentního úvěru,"uvádí ve svém zdravotně pojistném plánu. Ostatní pojišťovny zatím žádné půjčky využívat nemusely.
Pojišťovnám zdravotní reforma moc neovlivní
Další osud pojišťoven závisí i na změnách, které chystají politici v rámci zdravotní reformy. Velké dopady však pojišťovny neočekávají. „První část úprav totiž obsahuje z hlediska nákladovosti jen jednu věc - že by ministr zdravotnictví mohl určitou část péče, která je doposud placena z pojištění, označit za nadstandardní," vysvětluje Fridrich. Mnoho placených nadstandardů se však nepředpokládá.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš