Exministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS), kterého si občané Česka spojují především se zavedením třicetikorunového poplatku u lékaře, se současný pokus o reformu českého zdravotnictví nelíbí. Jde prý jen o dílčí změny, jejichž nekomplexnost bude mít v dalších letech osudové důsledky. Jednoznačně také odmítl zavádění nadstandardní zdravotnické péče. Zprávu přinesl server idnes.cz.
SLEDUJEME TÉMA NADSTANDARD V PRAXI
Cesta nadstandardu je špatná
Politici by měli stanovit, co je standardní péče, na kterou mají všichni nárok, nadstandard by se pak vyvinul v rámci kultivace českého prostředí, mimo jiné v důsledku soutěže pojišťoven o pacienty. Stanovovat dnes nadstandard je podle Julínka nesmysl.
„Není žádný nadstandard. To je pitomé slovo, hloupost, kterou se nepodařilo vymýtit ze slovníku jak politiků, tak novinářů. A už se ani nevymýtí, to je jasné. Nadstandard je úplná pitomost," prohlašuje Julínek.
Podle Julínka je věcně i legislativně špatně napsat do zákona, že někdo bude určovat, co je nadstandard. Ohrožuje to jistoty pacientů a do nepříznivého světla to staví také možnost připlatit si za něco. Princip připlácení přitom Julínek i nadále hají jako správný, protože skutečnou reformu zdravotnictví lze provést jen tehdy, když systém není v deficitu. Tomu měl napomoci právě již zmiňovaný poplatek třicet korun za návštěvu lékaře.
K věci:
Tady jde o život: Lidé s rakovinou prý nezvládnou platit za nadstandard
Nadstandard v praxi. Cukrovkáři za operaci tvrdě zaplatí
Hegerovy kroky jsou polovičaté
Julínek dále prohlašuje, že reformní snahy současného ministra zdravotnictví jsou polovičaté a do budoucna přinesou další otazníky a problémy. Z komplexní reformy, kterou připravil Julínkův tým a později ministryně úřednické vlády Dana Jurásková, prý Heger vybírá jen střípky, které do sebe nezapadají.
„Mrzí mě drobnosti, které ale nemají drobné dopady. Například absolutně nechápu, proč se lidem zakázalo měnit čtvrtletně pojišťovnu, proč jsou najednou omezeni v tom, že 1. července musí nahlásit, že 1. ledna následujícího roku udělají změnu. To je velký zásah, ke kterému není žádný důvod," říká exministr.
Tato „drobnost" prý zásadním způsobem přispěje k zamrznutí trhu a omezení svobody pacienta. Navíc, každý červen dojde k masivní kampani všech pojišťoven v boji o pacienta, které si po zbytek roku mohou být svými ovečkami v podstatě jisté.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp