Andrej Babiš a jeho útok na ČSSD kvůli zdravotnictví: Zde je pravda. A je to vážné

21.03.2014 7:51 | Zprávy

Ministr financí Andrej Babiš se rozhodl vyvinout tlak na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Odmítl dát peníze, které v rezortu zdravotnictví chybějí za zrušené regulační poplatky v nemocnicích. Uznává, že nemocnice potřebují peníze, nechce si je prý brát jako rukojmí, ale prý má teď jedinečnou šanci odstranit hlavní příčiny toho, proč se peníze ze zdravotnictví ztrácejí, a nechce ji propást. Chce prý jediné: Zprůhlednit ve zdravotnictví toky peněz a provést systémové změny.

Andrej Babiš a jeho útok na ČSSD kvůli zdravotnictví: Zde je pravda. A je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

A ministr zdravotnictví za ČSSD okamžitě plní přání koaličního partnera, který drží státní kasu hned, když je vysloví.

Jenže odborníci ve zdravotnictví upozorňují, že požadavky ministra financí jsou určitě legitimní, ale finanční efekt přinesou až za čas. „Zdravotnictví potřebuje peníze teď,“ zdůraznil ParlamentnímListům.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle ředitele pražské záchranné služby a senátora Zdeňka Schwarze budou nemocnice ještě ve větším průšvihu, když jim ministr financí potřebné dvě miliardy co nejdřív nedá.

Situace nesnese odkladu, jinak se může zhoršit péče o nemocné

A stejný názor má i první polistopadový ministr zdravotnictví a sociálních věcí, profesor Pavel Klener. „Změny v rezortu jsou potřeba, je nutné vědět, kam toky peněz plynou, ale situace ve zdravotnictví nesnese odkladu. Je třeba řešit aktuální problém – výpadek pro všechny nemocnice, který nastal při zrušení poplatku. To je třeba vyřešit hned. Druhý krok by mělo být prošetření finančních toků, souhlasím s tím, že tam je řada nejasností, ale to bude trvat delší dobu, čekat na to nelze,“ vysvětlil ParlametntnímListům.cz uznávaný hematolog, protože například Všeobecná nemocnice v Praze má kvůli zrušení poplatků jen za leden ztrátu dvou milionů korun.

„Byl jsem proti zrušení poplatků, překvapilo mne, že z průzkumu televize vyplynulo, že i šedesát procent pacientů bylo proti zrušení poplatku v nemocnici. Ministr zdravotnictví v pořadu Máte slovo tvrdil, že výpadek mu nahradí vláda. Ale je vidět, že mu to teď dát nechce,“ konstatoval profesor Klener. A důrazně varuje, aby se deficit vyřešil rychle, jinak akutní nedostatek peněz může vést ke zhoršení péče pro nemocné. „Až se vyřeší tohle, může se udělat audit financování zdravotnictví nebo analýza finančních toků,“ dodal známý odborník.

Nejdřív systémové změny, pak dá Babiš peníze

Právě zjištěním, jak se hospodaří s penězi ve zdravotnictví, podmiňuje Andrej Babiš uvolnění prostředků na pokrytí deficitu za zrušené poplatky. „Současný stav zdravotnictví umožňuje nekontrolovatelný odtok veřejných peněz mimo veřejné zdravotnictví,“ napsal ve včerejším  komentáři v deníku Právo. Chce, aby zdravotní pojišťovny konečně začaly dodržovat zákony, konkrétně by měly zveřejnit všechny smlouvy s poskytovateli o poskytování a úhradě zdravotní péče, aby byly konečně známy ceny, za které pojišťovny hradí služby zdravotnickým zařízením za státní peníze. Zatajování smluv podle ministra financí umožňuje pojišťovnám zákulisní jednání. „Pokud pojišťovny smlouvy zveřejní, poprvé uvidíme, kolik platí pojišťovna za tutéž operaci dvěma různým zařízením,“ těší se Babiš. Velké úspory by podle něj přineslo jednotné nakupování drahého zboží, využití množstevních slev a podobně. Zatím pojišťovna a nemocnice prý plýtvají a „krmí“ veřejnými penězi různé dodavatelské firmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…