Analytik Robejšek odvážně: Jak je to s tou západní „demokracií"

03.09.2014 9:36 | Zprávy

Na konci studené války Západ čekal, že jeho někdejší nepřátelé převezmou model tržního hospodářství a demokracie. Podle politologa Petra Robejška se to povedlo tak napůl. Globálně se prosadila pouze tržní ekonomika. Demokratické politické systémy západní části světa se oproti tomu stále více přibližují autoritářskému stylu vládnutí. Ještě je prý nicméně čas s tím něco dělat. Pokud ale budeme sedět se založenýma rukama, dojde ke společenskému kolapsu, ze kterého národ vyvede silný muž.

 Analytik Robejšek odvážně: Jak je to s tou západní „demokracií"
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek

Po roce 1989 došlo podle Robejška místo globální demokratizace ke globální ekonomizaci politiky. Na tom by prý nebylo nic špatného, kdyby nebyl ekonomizován i samotný obsah politiky. To znamená, že politicky rozhodující je dnes pouze to, co je počítatelné, a politickou hodnotu má pouze to, co má také tržní cenu. „A to ještě není všechno. Také ideál správného řízení státu je již přinejmenším čtvrtstoletí velmi podobný modelu podnikového managementu. Hnutí ANO je první politický subjekt, který otevřeně říká, že státy je třeba řídit jako firmy,“ uvádí ve svém článku na blogu serveru Aktuálně.cz Robejšek.  

Jediný rozdíl mezi autoritářskými a demokratickými režimy je míra svobody jedince 

Pro hladké fungování státu jakožto firmy je podle politologa důležité vyloučení různorodosti a náhody nebo alespoň výrazné snížení jejich výskytu. Takový manažerský přístup je nicméně podle něj v rozporu s demokracií, což v důsledku znamená sbližování metod vládnutí mezi západními demokraciemi a takovými autoritářskými státy jako jsou Čína a Rusko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…