„Já jsem neřekl, že volby přímo ovlivňují zahraniční agenti,“ bránil se vědec Drahoš posluchači na besedě, který chtěl důkazy

15.12.2017 16:20 | Zprávy

REPORTÁŽ „Nikdy jsem nebyl v KSČ, a proto jsem nezastával do roku 1989 žádné vedoucí funkce na svém vědeckém pracovišti, kde to bylo podmínkou. Vynahradil jsem si to po změně režimu, když jsem se vypracoval na post místopředsedy a později předsedy Akademie věd. Z té doby mám i bohaté zkušeností při jednání s politiky, se kterými jsem byl nucen často debatovat, ale také se s nimi hádat. V roce 2009 jsem totiž musel bojovat o přežití české vědy, když nám chtělo ministerstvo v průběhu dvou let o polovinu snížit rozpočet, což byl návrh téměř likvidační. Z té doby vím, jak s nimi jednat – tvrdě, ale férově a někteří politici se dají dokonce po čase i přesvědčit,“ prohlásil v úvodu své debaty v luxusním ostravském hotelu Park Inn prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

„Já jsem neřekl, že volby přímo ovlivňují zahraniční agenti,“ bránil se vědec Drahoš posluchači na besedě, který chtěl důkazy
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Profesor Jiří Drahoš

Jako hlavní důvod, proč do boje o Hrad vlastně vstoupil, uvedl český vědec, že ho k tomu dovedly poslední „výroky“ prezidenta Miloše Zemana a také stav, kdy o prezidentský post se tehdy neucházely žádné vhodné osobnosti. „Český prezident by měl lidi spojovat a ne nálepkovat podle toho, jak souhlasí s jeho názory. Měl by kultivovat domácí politickou scénu, být takovým jejím solidním moderátorem a důstojně reprezentovat v zahraničí, nejezdit pořád jen jedním směrem. Já jsem nikdy v žádné straně nebyl a nemám k nim vytvořené vazby z minulosti, což považuji za svoji výhodu. Také nesouhlasím s žádným „tvůrčím“ výkladem Ústavy, ta se musí podle zavedených zvyklostí dodržovat. Prezident má mít vize, kudy by se měla společnost ubírat, nikoli politický program, který se snaží za každou cenu prosazovat, to je posláním stran a hnutí. Od vstupu do politiky mne odrazovali kolegové z Akademie věd i rodina, naopak mí známí mě k tomu často vyzývali. Rozhodl jsem se a vyhlásil svoji kandidaturu v nejvzdálenějším městě od Prahy - v Jablunkově. Byl jsem si vědom, že to nebude snadné a budu muset čelit různým útokům, jako když nyní například kolují po internetu různé nechutné maily o tom, že jsem pedofil, že jsem dokonce zneužíval v minulosti i vlastního vnuka, že jsem spolupracoval s StB, nebo že moji kampaň financuje Andrej Babiš. Jsou to samozřejmě všechno nehorázné nesmysly, ale divil jsem se, že někteří lidé tomu dokážou dokonce i uvěřit,“ doplnil ještě Jiří Drahoš.  

Drahoš: „Jsem přesvědčený, že Rusko nás chce posunout z Evropské unie“

Diskuze, která byla hlavním bodem Drahošovy besedy, se rozběhla po krátkém úvodu hned ostrým tempem. Jeden z návštěvníků se vážného uchazeče o Hrad zeptal, co ho vedlo k tomu, že se setkal s bývalým premiérem Sobotkou ohledně ovlivňování prezidentských voleb zahraničními zpravodajskými službami. Zda má k tomu některé konkrétní důkazy, že cizí agenti působí mezi veřejností či na některých státních úřadech.

„Já jsem neřekl, že volby přímo ovlivňují zahraniční agenti, ale některé naše zpravodajské servery a jiná média, která jsou napájena informacemi lidí bůhví odkud. Víte, my všichni jsme hodně ovlivnitelní, nemůžeme být na všech akcích a musíme se spoléhat na zprávy z médií. Některá jsou solidní, jiná, a to zvláště ta elektronická, velmi chytře produkují dezinformace. Klasickým příkladem byla kauza lithium, kterou odstartoval před parlamentními volbami vyloženě proruský server areonet.cz, který zkreslené informace šíří systematicky. Domnívám se, že tento případ určitě ovlivnil volby. Byl to takový dobře zacílený výstřel. No, a dnes je už klid.  Kde je tolik výbušná kauza lithium? Jen sem tam se už o ní sporadicky dočtete. Já vám tady samozřejmě nepředložím žádné důkazy o ovlivňování voleb, ani BIS nemá seznam konkrétních osob, které to dělají. Ale připusťme si, že tady existuje systematické ovlivňování veřejnosti, zvláště ze strany putinovského Ruska, které má evidentní zájem nás posunout z Evropské unie. Samozřejmě podobně to funguje při volbách v USA, kde se teď o tom vzrušeně diskutuje, nebo ve Francii či v Německu. Ohledně této záležitosti jsem napsal dopis i novému premiéru Babišovi,“ vysvětloval svůj tolik diskutovaný krok kandidát Drahoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

15:30 Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

Předvolební průzkumy podle komentátora Petra Holce dokážou kromě volebních preferencí vysvětlit také…