Lidem už bude jen hůř, kapitalismus selhal, říká profesor z Británie a ukazuje nutné řešení

14.04.2015 17:50 | Zprávy

Mladí lidé nemají v současnosti zaručené, že se budou mít lépe než předešlé generace. Pokud politici nebo někteří ekonomové tvrdí, že to není pravda, lžou. V rozhovoru pro server slovenského deníku Pravda to uvedl Christian Schweiger, profesor na katedře mezinárodních vztahů na Durhamské univerzitě ve Velké Británii.

 Lidem už bude jen hůř, kapitalismus selhal, říká profesor z Británie a ukazuje nutné řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

„Pokud by byli upřímní, na rovinu by řekli, že současná ani budoucí generace mladých lidí nedosáhne takové úrovně prosperity, jakou měli jejich rodiče nebo prarodiče,“ uvedl na adresu politiků a ekonomů profesor Schweiger.

Uvedl rovněž, že před 20 lety se v případě mladých lidí dalo předpokládat, že si v životní úrovni polepší. Ale za současných ekonomických podmínek už tomu tak není. „Selhává systém jako takový. Selhává kapitalismus,“ konstatoval Schweiger.

Lidí, kteří nemají co jíst, přibývá i v prosperujících ekonomikách

Poukázal na to, že od začátku globální finanční krize se zvýšil počet lidí, kteří den co den zápasí s problémem, že nemají co jíst. „Je to vidět na rostoucím počtu potravinových bank, které státy zřizují pro chudé a na nichž jsou tito lidé závislí. Růst jejich počtu lze pozorovat nejen v krizí nejvíce postižených jižních státech Evropy, ale i v prosperujících ekonomikách, jako je například Velká Británie,“ podotkl.

Globalizace běžným lidem nepřinesla vyšší životní úroveň

Schweiger také vysvětlil, v čem podle něj současný kapitalismus selhává. „Myslím si, že rozvoj globálních ekonomických vztahů, a tedy globální pokrok liberálního kapitalismu od konce studené války, jasně ukázal, že nepřinesl lepší ekonomickou stabilitu a vyšší životní úroveň pro běžné lidi ve světě,“ konstatoval profesor s tím, že jsme se o tom mohli přesvědčit během globální finanční krize na přelomu let 2008–2009.

Schweiger si osobně myslí, že kapitalismus má „hluboké dědičné chyby“. „Ze všeho nejvíc má tendenci podporovat hospodářský růst přes neúnavnou chamtivost jednotlivce,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

Jste pro uzákonění eutanazie?

Dobrý den, dočetla jsem se, že se v senátu otevřelo téma uzákonění eutanazie. Znamená to, že se tím někdo bude opravdu zabývat? Přijde mi, že se jako politici tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži. Nemyslíte, že pro řadu lidí může být vysvobozením? Jsem si samozřejmě vědoma toho, že jde asi o nejvá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Modleme se, ať nás ti velezrádci nezatáhnou do války. Vyskočil slyšel Fialu a vrací úder

7:52 Modleme se, ať nás ti velezrádci nezatáhnou do války. Vyskočil slyšel Fialu a vrací úder

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „O zbytečném umírání na Ukrajině si už cvrlikají i vrabci na střeše…