"oMEN se soustředí na dění kolem Ukrajiny a bráníme demokracii a svobodu v Evropě, do níž Ukrajina patří," říká překladatel Otakar van Gemund. Z Nizozemí, kde se narodil, přijel do Česka těsně před Sametovou revolucí, aby si zlepši češtinu, a už zde zůstal. Nyní je hlavou protestních akcí proti politice bratříčkování se s politikou Vladimira Putina.
Poslední aktivita hnutí oMEN: Nedělní protest na nádvoří Pražského hradu
Za oběti Putinova režimu
Z Kaputinu vycházejí tři skupiny, které jsou vzájemně volně spojené. Pražský Majdan, oMEN a Marné čekání. První upozorňuje na dění na Ukrajině na Staroměstském náměstí, druhá pořádá různé protestní akce a třetí upozorňuje na Letišti Václava Havla na porušování lidských práv putinovským režimem. Aktivisté při tom stojí před východem z mimoevropské části letiště a v rukou drží cedulky se jmény obětí tohoto režimu, ať už živých a pronásledovaných anebo mrtvých. Například s pasažéry letu MH17, Pussy Riot, Naděždou Savčenko a jinými.
Gemund například zmiňuje příběh lesbické učitelky tance Jekatěriny Khomenko, která učila homosexuální páry tango. Po krátké a nenávistné kampani na ruské obdobě Facebooku V - kontakt, ji na začátku září našli v Petrohradě v jejím autě s podříznutým hrdlem. Policie její smrt nejdřív automaticky označila za sebevraždu. "Je také obětí putinova režimu, protože ten vytvářím atmosféru nenávisti proti etnickým a sexuálním skupinám a domnění, že zůstanou bez trestu," doplnil.
ZDE se podívejte na vystoupení Otakara van Gemunda v ČT, kde se v létě utkal s šéfredaktorem magazínu Protiproud.cz Petrem Hájkem
Inspirace ukrajinskými Femen
"Jsme inspirováni ukrajinským hnutím Femen, ale v kontaktu s ním nejsme. U nás se však ženy do půli těla nesvlékají, protože to odvádí pozornost od sdělení," říká Gemund o oMEN. Pro vysvěltení, Femen jsou ukrajinskou feministickou skupinou, která provádí svlečené protesty po celém světě, ale nyní se nejvíc soustředuje na akce namířené proti Putinově politice. Dva muži ze skupiny oMEN třeba do půli těla protestovali při tiskové konferenci vlády s tím, že ukázali vlajku EU a zrovna Gemund měl na břiše napsáno: "Braňte svobodu, ne paštiky."
Jak sám řekl, tvrdé jádro aktivistů tvoří pět lidí, jinak se s nějakým nápadem skupina rozrůstá o desítky lidí. Právě kvůli podobným aktivitám jsou protestující v hledáčku policistů. Při oslavách 17. listopadu, které se změnily na protizemanovské demonstrace, Gemunda neustále legitimovali a nakonec ho předvedli na služebnu, aniž cokoliv udělal. Policie přitom nedokáže moc vysvětlit, proč se její příslušníci takhle chovali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský