Ministr financí Andrej Babiš zase někde něco řekl. Prý se neuctivě vyjádřil o romském táboře v Letech. Výroky o tomto místě by vydaly na sebrané spisy obsáhlejší, než má na svědomí politický grafoman V. I. Lenin. Lidé mluví, někdy chytře, někdy hloupě, no a co? Je to věc jejich víry a svědomí, ale rozhodně by se tím neměl zabývat stát. To nedělal ani v době inkvizičních soudů. Je to až výsostný fenomén komunismu a evropského lidskoprávního dneška. Současná politika zplaněla natolik, že se chytá každého stébla, aby nám ukázala, jak je pro náš život důležitá.
Jako daňový poplatník, který poctivě platí vše, co na jeho bedra naloží stát, se samozřejmě zajímám, jak efektivně naše vrchnost tyhle peníze utrácí. I napadlo mne spočítat, kolik nás stála diskuse o onom Babišově výroku. V televizi běžel přímý přenos z Parlamentu, kdy se u řečnického pultu střídali politici, kteří s vážnými, mnohdy tragickými výrazy ve tvářích rozebírali hanebnost onoho výroku. A vůbec hanebnost politiků, kteří mají tu drzost, že stojí v jiných politických táborech.
Dali jsme více než 3 miliony za to, aby si poslanci den povídali o Babišovi
Podle rozpisu kapitol státního rozpočtu nás v letošním roce stojí provoz Poslanecké sněmovny Parlamentu 1,158 miliardy korun, takže jeden den přijde na 3,2 milionu. Takže v úterý jsme dali více než 3 miliony za to, aby si poslanci popovídali o Babišovi. Určitě se tím bude zabývat i Senát. V jeho případě nás ten den bude stát „jen“ 1,5 milionu korun. Ale to nejsou všechny výdaje.
Babišovým výrokem se několik dní zabývala Česká televize. Komentátoři se tam tvářili ještě tragičtěji než naši zákonodárci, svět se hroutí, Babiš se neuctivě vyjádřil o Letech. Z našich koncesionářských poplatků má mít Česká televize příjem necelých 6,2 miliardy korun. Z nich připadá zhruba 13 procent na zpravodajský kanál, den jeho provozu tedy stojí orientačně 2,2 miliony korun. Za tři dny, kdy se tento kanál zabýval objektivně a k povznesení našeho morálního IQ touto kauzou, jsme za toto dobrodiní zaplatili zhruba 7 milionů korun.
Výrokem o Letech se samozřejmě zabývají i další orgány státní správy, ministr kultury odjel s Babišem do Let, provedl ho expozicí památníku a položili věnec. U toho asistovali nejrůznější státní instituce, aktivisti, novináři. Tenhle výlet si samozřejmě neplatil nikdo z nich ze svého.
Dopadne to jako všechno, aktivisti si něco vymyslí a my to zaplatíme
V České televizi se záhy po této převýchově Andreje Babiše objevil titulek: Vláda vyřeší problém s vepřínem. Tahle věc, která už dávno utichla, byla touhle jednou neuváženou větou ministra financí resuscitována a hrozí, že zaplatíme kolem jedné miliardy korun. Vzpomínám si, jak se romské a jiné lidskoprávní organizace kasaly, že peníze na zbourání vepřínu vyberou od svých příznivců. To bych považoval za správné. Tak se to dělalo vždycky. Legionáři, sokolové i věřící konali sbírky, aby si postavili své památníky (také Národní divadlo se obnovovalo ze sbírky mezi lidmi). Jenže na Lety se údajně mnoho nevybralo. Nechci spekulovat, kolik se vybralo a kam ty peníze zmizely. Dopadne to jako dneska všechno – aktivisti si něco vymyslí a my to zaplatíme.
Já osobně si myslím, že úctu k hrdinství předků si musíme nosit především v srdci. Pomníky jsou tak trochu hračka v rukách umělců (kteří vydělávají za to, že je navrhují), politiků (kteří vydělávají za to, že na ně dají peníze a něco z toho se jim pod rukou vrátí, a pak ještě sbírají pomyslné politické body), aktivistů (kteří mají o čem hovořit a co adorovat, což se promítne v projektech, na které dostávají od státu peníze) a stavebních firem (ty vydělávají hned dvakrát – když pomník staví a po změně politické situace, kdy ho zase bourají). Nechci samozřejmě znevažovat pomníky, ale nedokážu zapomenout na píseň Karla Kryla o kladení věnců.
NOVINKA – detektivní román z počátku 16. století k 500. výročí objevu stříbra v Jáchymově. Se slevou 20% lze objednat ZDE
Nedej bože, aby se ten vepřín opravdu za naše daně rušil
Abychom se tedy vrátili k finanční stránce hanebného výroku Andreje Babiše. Aby nám naši politici ukázali, jak nekorektní byla ta jedna jediná věta, bude nás jejich inkvizitorská činnost (pokud bereme v úvahu jen obě komory Parlamentu, Českou televizi a státní instituce) stát nejméně 12 milionů korun. A protože ono to neutichne, tak v dalších týdnech ještě více. A to nedej bože, aby se ten vepřín opravdu za naše daně rušil!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík