"Nízká volební účast by pomohla KDU-ČSL, její věrní voliči by tak představovali větší procento hlasujících. Podobně disciplinované voliče má KSČM a totéž platí ve větší míře také o ODS než o ČSSD. Nejvíc by mohly tratit VV, které jsou alternativou pro nejisté voliče," vysvětlil pro Mediafax politolog Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha.
Nové strany nepotáhnou
K urnám se podle něj dostaví přibližně stejný počet voličů jako v minulých volbách. Voliče, kteří v předchozích letech nepřišli, pravděpodobně nebudou dostatečně motivovat ani nové strany.
"Šance na úspěch nových stran by sice mohly motivovat více voličů k hlasování, před čtyřmi lety ale byla v podobné pozici nováčka Strana zelených, takže atmosféra očekávání obměny okruhu parlamentních stran se projevila už na tehdejší volební účasti," uvedl Outlý.
Ani kampaň lidi nezmobilizuje
Ani vyhrocená volební kampaň plná vzájemných útoků k vyšší volební účasti nepřispěje. "Kampaň nebyla oproti té z roku 2006 zásadě odlišná a nemyslím si, že by měla výrazně vyšší mobilizační potenciál. Navíc trvá už rok a voliči jsou již vůči ní poněkud imunní," míní politolog.
Předvolební průzkumy naznačily, že do volebních místností se zřejmě nedostaví v pátek a v sobotu více než 65 procent oprávněných voličů.
V minulosti volilo výrazně víc Čechů
Nejvyšší volební účast zaznamenaly volby do České národní rady v roce 1992. Tehdy se k urnám dostavilo 85 procent lidí. O čtyři roky později zasedli zákonodárci do sněmovny na základě rozhodnutí 76 procent voličů.
Nejméně lidí přišlo k volbám v roce 2002, pouze 58 procent. Při posledních volbách navštívilo volební místnosti více než 64 procent voličů.
Více: Bývalí lidovci? Bezpáteřní političtí turisté, tvrdí web Kdu-csl.info
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par