"Jsme vláda, která je odhodlána něco říct a pak to také dodržet," nechal se slyšet v nedělních Otázkách Václava Moravce. I za cenu generální stávky, kterou vyhrožují odbory, pokud s nimi vláda neuzavře mír a nevyjde jim vstříc.
Odborům státních zaměstnanců vadí snižování tarifů o deset procent, všem odborářům pak vadí novela zákoníku práce, kterou připravil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ta by totiž mimo jiné mohla zahrnout i výpověď bez udání důvodu. Zejména ta je ohniskem protestů.
"Samozřejmě, že budeme programově vyjednávat. Vyjednáváme i v rámci koalice. Oba naši koaliční partneři jsou nalevo od nás a o určitých věcech se přirozeně přou. Musíme hledat kompromisy," souhlasil Kalousek s požadavkem šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila na další schůzky. Ze svých plánů nehodlá slevit nijak výrazně, výpověď bez udání důvodu ale klidně oželí.
Odložená novela nevadí, vadí ale rovnostářství
"Nevadí mi, že od 1. ledna nebude platit to původní, co ministr Drábek navrhl," narazil Kalousek na Drábkův úmysl kritizovanou novelu zákoníku práce raději o rok odložit.
"Je to kompromis. Zachovají se zatím tarify, ale nastanou jiné změny. Například nadřízený bude moci svého podřízeného ohodnotit podle jeho výkonu. To odstraňuje rovnostářství a umožňuje nám, abychom mohli odměnit pracující zaměstnance a nikoli ty, kteří na pozici jen dlouho sedí."
Neškrtám rád, přiznal
Škrtům se nakonec neubrání nikdo. Kalousek popírá, že by ho to nějak zvlášť bavilo. "Vždyť je to stejné jako v privátní sféře. Ani tam nikdo nepropouští své zaměstnance rád. Když už to ale dělá, je to v nouzové situaci pod finančním tlakem. Dělají to, aby zachránili své firmy před krachem."
Stejně bude postupovat i on. Snížení tarifů, které naplánoval a které se setkává s kritikou, prý rozhodně není nijak drtivé. "Desetiprocentní snížení je minimum pro to, aby se mohla provést optimalizace a zvýšila se efektivita. Státní zaměstnanci přijdou o 10 %, politici o víc než 10 % a soudci o 5 %."
Právě soudci si už dříve opakovaně stěžovali na snížení svých platů, za pravdu jim nedávno dal i Ústavní soud a nařídil jim platy znovu zvednout. Nová vláda je ale znovu seškrtá. "Jestli budou soudci protestovat, jak je to likvidační, tak ten argument rozhodně nehodlám přijmout," zdůraznil Kalousek.
Nový zákon o dani z příjmu už příští rok
A půjde ještě dál. Chystá hluboké systémové změny. "Přijdu například s novým zákonem o dani z příjmu," jmenoval jeden bod svého plánu. "Bude to systémová změna, bude to jednodušší, sjednotí to výpočet základu."
Bít se hodlá také s výjimkami, kterých je v současném zákoně hromada. Co možná nejvíce jich chce zrušit. "Zbavím se všech výjimek, které považuji za nesystémové. Některé samozřejmě zůstanou, protože tam musí být. Zmizí ale ty vylobbované."
Zákon by chtěl nechat schválit už příští rok, platit by mohl k 1. lednu 2012. Kalousek je ale ochoten ještě rok tolerovat výpočty po starém způsobu, aby si na nový systém měli účetní čas zvyknout a osvojit si ho.
Čtěte:
Kalousek v šoku: Nezávislost soudce stojí pět tisíc?
Ministr Kalousek to rozjel v Srbsku na tenise. I místní žasli
##MINIPAS 170##
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par