Nejnovější průzkumy veřejného mínění ukazují, že lékaři postupně ztrácejí podporu veřejnosti. Ještě v březnu s nimi sympatizovaly čtyři pětiny Čechů, na přelomu roku podle průzkumu SANEP už jen necelá třetina. „Navíc se objevují i zprávy, že někteří lékaři si své výpovědi rozmysleli a chtějí je stáhnout," uvádí Jiří Franěk v komentáři pro deník Právo.
Veřejnost sice vnímá, že s mladými doktory bez atestace se v nemocnicích zachází jako s poskoky a že ti starší dosáhnou na slušné peníze jen díky nekonečným přesčasům. Ale když se začalo hovořit o omezování péče, narazila kosa na kámen. Dokonce už někteří radí ředitelům nemocnic, aby ty zoufalce, co budou chtít své výpovědi stáhnout, nechali na ulici.
Náklady ve zdravotnictví vzrostly za deset let na dvojnásobek
Podle komentátora je nynější situace způsobena především dlouhodobou politickou ochotou co nejvíc zdravotní péči prodražovat. „Od roku 2000 vzrostly náklady na dvojnásobek. Za co? Za předraženou techniku, za drahé léky, za outsourcingové služby, za které nemocnice platí soukromým firmám, za nablýskané paláce zdravotních pojišťoven, bodejť by něco mohlo zbýt ještě pro doktory," vypočítává Franěk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih