Lékaři chtěli zatlačit na vládu. Místo toho vystrašili veřejnost

06.01.2011 9:09 | Zprávy

Protestní akce lékařů „Děkujeme, odcházíme“ nakonec nejvíce pomůže vládě, proti které byla namířena. Nižší počet lékařů se hodí při nedostatečném objemu finančních prostředků ve zdravotnictví a protest prudce ztrácí podporu veřejnosti, píše ve svém komentáři pro deník Právo Jiří Franěk.

Lékaři chtěli zatlačit na vládu. Místo toho vystrašili veřejnost

Nejnovější průzkumy veřejného mínění ukazují, že lékaři postupně ztrácejí podporu veřejnosti. Ještě v březnu s nimi sympatizovaly čtyři pětiny Čechů, na přelomu roku podle průzkumu SANEP už jen necelá třetina. „Navíc se objevují i zprávy, že někteří lékaři si své výpovědi rozmysleli a chtějí je stáhnout," uvádí Jiří Franěk v komentáři pro deník Právo.

Veřejnost sice vnímá, že s mladými doktory bez atestace se v nemocnicích zachází jako s poskoky a že ti starší dosáhnou na slušné peníze jen díky nekonečným přesčasům. Ale když se začalo hovořit o omezování péče, narazila kosa na kámen. Dokonce už někteří radí ředitelům nemocnic, aby ty zoufalce, co budou chtít své výpovědi stáhnout, nechali na ulici.

Náklady ve zdravotnictví vzrostly za deset let na dvojnásobek

Podle komentátora je nynější situace způsobena především dlouhodobou politickou ochotou co nejvíc zdravotní péči prodražovat. „Od roku 2000 vzrostly náklady na dvojnásobek. Za co? Za předraženou techniku, za drahé léky, za outsourcingové služby, za které nemocnice platí soukromým firmám, za nablýskané paláce zdravotních pojišťoven, bodejť by něco mohlo zbýt ještě pro doktory," vypočítává Franěk.

Nedá se počítat, že by se něco změnilo zásahy rozpočtově odpovědné vlády. „Uvážlivý ministr Leoš Heger střízlivě odhaduje, že se to s tím počtem lékařů, co zůstanou, dá nějak zvládnout. Nanejvýš snad bude třeba někde zavřít nějaké oddělení nebo celou menší nemocnici. Vlastně z toho koukají nadějné úspory," poznamenává komentátor.

V Německu či Rakousku se chytne jen pár stovek lékařů

Začíná se tak projevovat jedna velká vada akce „Děkujeme, odcházíme". Měla zastrašit vládu, možná ji i trochu znervóznila, ale hlavně krutě vystrašila a znechutila veřejnost. Ten reklamní „profík", co vymyslel heslo „Náš exodus, váš exitus" a tu hnusnou sanitku kombinovanou s pohřebákem, by zasloužil pár facek.

„Nejvíc je mi ale líto těch doktorů, co do toho šli jen ze solidarity. V Německu nebo v Rakousku se jich možná pár stovek chytí, jiní ani zůstanou bez práce," domnívá se Franěk a doufá, že se mezi řediteli špitálů najdou tací, kteří jim vzkážou: „Dík, že neodcházíte, potřebujeme vás."

K věci:

Odchody lékařů: Pojišťovny jako ručitel? Ano, říká právník 

Exodus lékařů: Jednání mezi kraji a ministerstvem drhne, spílá hejtman 

Rath: Lékaři hazardují. Možná nebude cesty zpět 

Foto: mzcr.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…