Soudci chtějí po vládě 120 milionů. Kabinet se vykrucuje

11.02.2011 7:06 | Zprávy

První verdikt soudu, který přiřkl jednomu ze soudců právo na doplacení údajně ušlé částky z platu za loňský rok, působí na první pohled nevinně. Odstartuje ale zřejmě i spršku" daších. A to se vládě, která má peníze uhradit, příliš nelíbí.

Soudci chtějí po vládě 120 milionů. Kabinet se vykrucuje

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) ještě nevyřešila rozsáhlou krizi v českém zdravotnictví, už má na krku ale další problém. Po nespokojených lékařích se totiž tentokrát pro změnu ozývají soudci. Ti požadují 120 milionů za údajnou loňskou újmu na platech.

První vyhrál. Co další?

Impulsem bylo nedávné rozhodnutí Ústavního soudu v kauze jednoho ze soudců. Ten se se státem soudil právě kvůli doplacení své loňské mzdy. A spor vyhrál.

Deníku Právo, který o nároku soudců informoval, zprávu potvrdila i předsedkyně brněnského soudu Marcela Komárková.  „Rozhodnutí je zatím nepravomocné, právní moci nabude dnem doručení," vysvětlila.

Na první pohled nepříliš zajímavý soudní verdikt je ale právě pro soudce klíčový. Právě ti si totiž stěžovali na loňské snížení svých platů o čtyři procenta - a Ústavní soud jim dal za pravdu.

Ministerstvo spravedlnosti jim však hlavy rychle zchladilo - doplatilo jim totiž zmíněná čtyři procenta pouze za poslední čtvrtletí. Soudci se ale nyní domáhají doplatku i za první tři čtvrtletí loňského roku, a proto podali individuální žaloby. A i díky tomu, že první z nich byla úspěšná, budou ji následovat i další.

Kabinet přijal "záchranné" opatření. Už v listopadu

Vláda ale zřejmě tušila, že její spor se soudci může dopadnout v neprospěch politiků. Proto loni v listopadu přijala v tichosti usnesení, podle kterého vyčká do prvního pravomocného rozhodnutí soudu a pokud prohraje, vyplatí plošně všem soudcům doplatek za devět měsíců.

Po pondělním rozsudku brněnského soudu to ale podle deníku Právo vypadá, že politici začínají couvat.

„Počkáme na pravomocný rozsudek soudu, prostudujeme ho a pak se rozhodneme," řekl Právu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Případné kličkování ale soudce zřejmě rozčílí. Šéf Soudcovské unie Tomáš Lichovník se domnívá, že situace je natolik jednoznačná, že by stát s vyplácením peněz měl soudcům měl začít už nyní.

K věci:

Od ledna bude stát šetřit, poznají to peněženky všech 

Poslanci odhlasovali: Platy ústavních činitelů klesnou o pět procent 

Štěch k platům politiků: Bránit snížení nebudeme 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…