Heger se na nás vykašlal, říkají lékaři ze záchranky

18.03.2011 16:40 | Zprávy

Záchranné služby podržely ministra zdravotnictví Hegera během krize okolo akce Děkujeme, odcházíme. Ten nakonec lékařům zvedl platy, paramediky ale vynechal.

Heger se na nás vykašlal, říkají lékaři ze záchranky

"Záchranné služby se v krizovém období s ministrem a premiérem shodly, že v maximální možné míře využijí svoje rezervy a síly i nad rámec poskytování přednemocniční neodkladné péče. Zároveň byl přístup lékařů-záchranářů oceněn, protože se neúčastnili akce," uvedl pro iDnes.cz ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger přislíbil Houdkovým kolegům, že na při navyšování platů nezapomene, nakonec ale vše nechal na krajích.

Záchranné služby Heger vynechal

"Ministerstvo ve svém memorandu přislíbilo peníze i lékařům záchranné služby, ti jsou zařazeni i v nařízení vlády, které stanovuje novou platovou tabulku. Pak ale vydalo změnu úhradové vyhlášky, která řeší přesun financí od zdravotních pojišťoven pouze pro lůžková zařízení ústavní péče, tedy pro nemocnice, nikoli pro záchranné služby," vysvětlil předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

"Navýšení platů lékařů v záchranných službách nemůže být financováno úplně stejným způsobem jako u nemocnic, tedy pouhým navýšením úhrad od pojišťoven. Pojišťovny se na úhradách ve zdravotnických záchranných službách podílejí pouze asi do dvou pětin a je na jednotlivých krajích, aby se zdravotními pojišťovnami našly vzájemné optimální řešení. Tři pětiny jsou hrazeny z rozpočtů krajů, na což vybírají finanční prostředky z daní přímo ony," uvedl mluvčí ministerstva.

Nakonec zase budou platit kraje

"Takovéto sdělení ministerstva zdravotnictví je možné považovat za podvod a výsměch všem záchranářům, v tomto případě především lékařům. Ve chvíli, kdy nemocniční lékaři stáhli výpovědi, tak vlastně stát vyslal záchranným službám signál o druhořadosti jejich zdravotnických zaměstnanců," reagoval na to Houdek.

"Zdravotní pojišťovny nám v současnosti platí 35 procent nákladů. Ze státního na záchranky nejde nic, takže se domníváme, že by nám v tomto ohledu mohl stát nějak pomoct. Skutečně nejsme schopní prostředky sami najít," doplnil Slabý.

Pokud se ale záchrany s ministerstvem nedohodnou, tak se podle Slabého zadluží a ve finále vše opět zaplatí kraje.

Více čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…