Odborář Nečasovi: Sepiš demisi. A dones ji tomu, co krade pera

16.04.2011 8:54 | Zprávy

Sliby se dá krmit armáda, ale ne národ! V normálním podniku by dostali padáka! Odvezeme je do Bavorska! Takovými peprnými výrazy nešetří předáci odborů, když je řeč o vládě a poslancích. Redakce ParlamentníListy.cz oslovila šest odborových šéfů s dotazem, zda by rádi stále vyjednávali s vládou Petra Nečase. Jeden se nechce vyjadřovat před tripartitou, druhý bude požadavky předkládat i ďáblovi, když není nikdo lepší, ale čtyři další požadují demisi vlády a vypsání předčasných voleb.

Odborář Nečasovi: Sepiš demisi. A dones ji tomu, co krade pera

„Teď se k tomu nebudu vyjadřovat, protože příští týden padne stanovisko. To má svojí logiku," řekl ParlamentnímListům.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil s tím, že ve čtvrtek se bude na úřadě vlády konat jednání tripartity, tedy vlády, podnikatelů a odborů. Pak by mělo být už zcela jasno. Nicméně šéfové členských odborů konfederace byli mnohem sdílnější a do tepání vlády jdou někteří po hlavě a zcela bez skrupulí.

Politická strana odborářů

„Mnoho dní jsme o situaci debatovali v naší koalici dopravních svazů, což je dost vlivná odborová skupina v Česku a máme jasné stanovisko. S mafiánskou vládou už jednat v žádném případě o ničem nebudeme. Jsme přesvědčení, že jednu zásluhu může premiér Nečas o tento národ a stát mít a to, když sepíše demisi celé vlády a doběhne s ní na Hrad k tomu pánovi, co krade pera," narazil na aféru "Klausovo pero z Chile" šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek s tím, že je třeba vyhlásit předčasné volby.

SLEDUJEME téma vládní krize
Drsný politolog Doležal: Vláda je odvařená. Musí být volby
Filip: Nečas je ostuda. Zaskakovat za něj musí prezident

Sobotka chce levnější volby - bez billboardů a zbytečných výdajů

„Sliby se dá nakrmit armáda, ale národ nikoliv," doplňuje. Prý není daleko doba, kdy čeští politici donutí odboráře, aby si po vzoru Anglie založili vlastní politickou stranu a šli s ní do voleb. „Několik odborových svazů to má ve svých usneseních a některé už o tom dnes uvažují. Když jsem jim to navrhoval před deseti lety, bylo to nemyslitelné, před dvěma roky ještě také, ale dnes už to je na pořadu dne. Nečas, hradní pán, lobbisté a mafie si sice myslí, že se zase seskupí a místo jednoho kmotra bude vládnout druhý, ale už ne. Chystáme razantní stávkovou akci," dodává. S ministerstvem dopravy byla prý jednání na nic.

„Byli jsme tam přizvání jako křoví, rozhodnuto bylo dopředu a když se něco projednalo, tak si stejně ministr předložil, co chtěl, a vláda to odsouhlasila. Takový dialog je o ničem," doplňuje Dušek.

Sliby chyby

„Jednat už s nimi nelze, protože strany vládní koalice, šly do voleb s jinými sliby, než dnes realizují. Postihuje to hlavně nejslabší vrstvy obyvatel. Určitě jsou nutné předčasné volby. Krize je obrovská," potvrzuje předseda Nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy Alexander Štěpánek. Svaz je nejbližší ministerstvu zemědělství, řešení konkrétních případů některých zaměstnavatelů s ním bylo prý vždy komplikované.

Poslance pošleme do Bavor

Vláda ztratila morální právo vést procesy v Česku a její program je proti zájmům občanů. To si myslí i předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula a dál říká: „Pokud by se tak lidé chovali v práci, jako politici ve vládě, tak je musí všechny propustit. A to z důvodů porušování základních principů slušného chování. Bohužel se odsunula do pozadí debata o tom, jestli navrhované reformy jsou potřebné. Důchodová reforma, daňová i reforma zdravotnictví jsou všechny v prospěch bohatých a neprospěch většiny. Důvodů pro demisi je spousta." K tomu cituje slova politoložky Vladimíry Dvořákové, že by dnešní politiky měli posuzovat psychiatři a vtipkuje, že hledá pro poslance dvě stě volných pracovních míst v Bavorsku s podmínkou, aby se už nevraceli.

Podle Středuly by měl existovat dlouhodobější plán, než na jedny volby. „Přáli bychom si podobný vývoj jako v Rakousku. Celá společnost se tam dohaduje na postupných krocích, jak by jejich směrování mělo vypadat. Voleb od roku 1990 máme za sebou dost, ale stále to jde spíše k horšímu a současnost je katastrofa. Je tedy třeba nastavit novou vizi Česka," přemýšlí o lepším budoucím.

Komunikaci s ministerstvem průmyslu hodnotí ze dvou pohledů. Po každých volbách se obmění valná část úředníků a na uprázdněná místa zasednou kamarádi vítězů. Samotné ministerstvo rozlišuje na několik úrovní. Ministr jedná jen s tripartitou a přitom v OS Kovo se sdružují odbory více než třiceti významných tuzemských podniků. Tato situace přetrvává už od ministra Martina Římana. Nicméně část náměstků hodnotí velmi kladně, i když i s nimi dochází k názorovým neshodám.

Zaslali Nečasovi výzvu k demisi

„Náš odborový svaz se jednoznačně shodl na tom, že nevidí žádnou možnost další komunikace s vládou. Dosavadní způsob spolupráce, návrhy reforem a současný stav jsme vyhodnotili za tak skandální, nemorální a bezprávný, že není možné, aby dál vládla. Premiéru Nečasovi jsme zaslali výzvu k demisi a jediné východisko je vypsání předčasných voleb. Ty budou asi drahé, ale zaplatíme si je všichni," sděluje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Zlé vyhlídky vlády: Když neumře, budou ji týrat odbory

Jednání s ministerstvem zdravotnictví, ale i práce a sociálních věcí byla vždy dlouhá a komplikovaná. „Například veřejné zdravotní pojištění. Chceme vysokou míru solidarity. Nemocný i méně finančně zabezpečený člověk prostě musí mít nárok na kvalitní lékařskou péči. Důchodci, rodiny s malými dětmi čerpají dvě třetiny péče a jich by se zdražení péče nejvíce dotklo. Nechceme připlácení na zdravotní péči. V sociální oblasti jsme nepochodili. Nicméně v zákoně je spousty i právních chyb, na které jsme poukázali. Ani s tím, jsme nepochodili. A proto jsme došli k výše zmíněným závěrům," stěžuje si Žitníková

Hrají si na vlastním písku

 „Každá situace má řešení a myslím si, že to pokračovat bude. Dokud zde vláda je a je třeba diskutovat různá témata, měla by se jednání vést. Vláda zdiskreditovaná je, ale pokud není na stole řešení o jejím konci, je třeba dialogu. Nechci dělat haura, že už se jednat nebude, a tím si honit triko. Ať už vláda padne nebo ne, naše požadavky prostě budeme předkládat pořád," sděluje předseda Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů, který do ČMKOS nepatří, Martin Engel. Podle něj se dnes vláda stará jen sama o sebe, hraje si na vlastním písečku a na občany kašle.

„Včera jsem měl mít jednání s panem ministrem, ale přeložil ho na příští týden. Tohle uhýbání je podivné. Nejdřív to vypadalo, že jsme práci ministerstva brzdili akcí Děkujeme odcházíme!, ale akce je přes dva měsíce pryč a žádná legislativní smršť nebo příprava změn nenastala. Je mi z toho smutno," pokračuje Engel skepsí mířenou na činnost ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme téma Exodus lékařů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …