"Dozrála už česká společnost k tomu, že se bude zodpovědně nechávat očkovat samostatně, bez nařízení státu?" reagoval na protesty některých do studia pozvaných rodičů Roman Prymula, šéf FN Hradec Králové a České vakcinologické společnosti. Stačila prý panika ohledně prasečí chřipky, aby se prokázalo, že laická veřejnost není příliš schopná situaci vyhodnotit.
Panice tehdy propadl i hlavní hygienik Michael Vít, který chtěl nechat povinně očkovat určité skupiny obyvatelstva. Proti tomu tehdy vystoupil i prezident Václav Klaus.
Více:
Klaus se kvůli povinnému očkování obrátil na hlavního hygienika
"Některými nemocemi, proti kterým se očkuje, se přeci dítě ani nakazit nemůže," argumentovala jedna z matek. Například žloutenkou typu B (tzv. "nemocí narkomanů") se podle ní batole běžně nenakazí. Některé nemoci prý naopak vyvolá právě očkování, proto je nebezpečné a nemělo by se využívat.
"Béčko je jediný sporný bod, ale nemůžete všechno argumentovat žloutenkou typu B. Tam, kde není očkování povinné, často vypukají veliké epidemie, kde tisícovky dětí onemocní a část z nich umírá," podotkl Jan Janda z České pediatrické společnosti. Právě země, kde se od povinného očkování upustilo, podle něj často pociťují negativní následky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par