Janek Kroupa opět pálí na Dalíka. Podezření budou řešit poslanci

20.05.2011 10:36 | Zprávy

Dva velké zbrojařské kšefty, kterými byly nákupy obrněných transportérů Pandur a nákladních vozů Tatra pro českou armádu, mapuje v dnešní MF Dnes obsáhle reportér Janek Kroupa. Věnuje pozornost podobnosti obou obchodů, v nichž český stát při jednáních zastupovali místo úředníků soukromé osoby lobbista Marek Dalík a zbrojař Michal Smrž.

Janek Kroupa opět pálí na Dalíka. Podezření budou řešit poslanci

Hodně podobností nachází reportér Janek Kroupa v obsáhlém článku dnešní MF Dnes u jednání o obchodech s obrněnými transportéry Pandur a nákladními vozy Tatra. Tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová prý netušila, že se jich účastní soukromé osoby jako lobbista Marek Dalík a zbrojař Michal Smrž. Navíc si postěžovala, že na ni byl vyvíjen tlak, aby kontrakty na pandury i tatry vypověděla.

Kroupa připomíná, že jednání s General Dynamics, která probíhala od konce října 2007, se rovněž zúčastnil Marek Dalík, blízký spolupracovník premiéra Topolánka. A právě Dalík - podle manažera Steyru Stephana Szücse - prohlásil, že pokud General Dynamics chce skutečně dodávat pro českou armádu obrněná auta, nejprve musí zaplatit osmnáct milionů eur, v přepočtu zhruba 480 milionů korun.

Nad účastí Dalíka na jednáních zůstává rozum stát

Jak se vůbec Dalík, kterého rozhodně nelze považovat za bezpečnostního experta, k takovým jednáním dostal? Přivedl jej na na ně Martin Barták, první náměstek ministryně Parkanové. „Dalíkova přítomnost na jednáních je zcela absurdní. Nad tím zůstává rozum stát, že si náměstek Barták vzal s sebou na jednání Dalíka," podivuje se pro ParlamentníListy.cz poslankyně ODS Jana Černochová, o níž se spekuluje jako o budoucí ministryni obrany.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost počítá s tím, že o nových informacích v souvislosti s oběma obchody bude výbor příští středu jednat. Už nyní je ale přesvědčena, že politická odpovědnost Parkanové je neoddiskutovatelná. „Náměstky si vybírá ministr sám a musí také nastavit pravidla komunikace," pozastavuje se Černochová nad tím, že tehdejší ministryně neměla tušení, kdo se za stát na tak důležitých jednáních objevuje.

Smrž byl u všeho. Jednal se zástupci Steyru i Tatry

Kroupa v článku MF Dnes pokračuje v rekapitulaci schůzkou, která se 14. prosince 2007 odehrála v pražské restauraci Soho mezi rakouským manažerem Szücsem a českým zbrojařem Michalem Smržem. „V průběhu tohoto jednání jsem nabyl dojmu, že Smržovi bylo známo, že jsme byli vyzváni k zaplacení úplatku," vypověděl do protokolu Szücs. Smrž ale tvrdí, že o žádné záležitosti o zaplacení peněz neví. Po kauze nákupu pandurů se ale objevuje i v případu nákladních vozů Tatra.

Na pozdější schůzce v brněnském hotelu Holiday Inn se 30. ledna 2008 setkává ředitel Tatrovky Ronald Adams právě se zbrojařem Michalem Smržem. Z nahrávky, kterou si Adams pořídil, vyplývá, že firma bude muset zaplatit. Pak nebude problém, ujišťuje český vyjednávač, zařídit schůzku s premiérem. Kromě toho se Smrž několikrát Adamsovi zmínil, že premiér má teď práci s pandury.

Tragikomický konec obou příběhů. Peníze nejspíš nepřitekly

A další důležitý moment přichází 28. února 2008 ve Washingtonu, kam přijela česká delegace na pozvání prezidenta George W. Bushe. Předešlý den se na společenské akci potkávají bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss a Martin Barták. V jednu chvíli podle Cabanisse pronesl Barták, že za určitý obnos by problémy Tatry mohly být vyřešeny.

Oba příběhy, které mají z české strany téměř shodné obsazení, od sebe nedělí ani půl roku. A mají ještě jedno společné. Tragikomický konec. Podle dostupných indicií do Česka Dalíkem a Smržem požadované peníze nepřitekly. Zřejmě proto, že to, co může fungovat v české kotlině, je i na západní korupční scénu přece jen příliš.

K věci:

Rakušan vypovídá: Dalík chtěl půl miliardy za pandury 

Válka mezi Nečasem a Kalouskem. Místo granátů tiskové zprávy 

Vondra je výborný ministr, říká poslankyně, která ho má nahradit 

Foto - koláž: army.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…