Radikální odbory vedou zemi do záhuby, varoval sociolog

24.06.2011 8:05 | Zprávy

Zpolitizované české odborové organizace neustále protestující, vyhrožující a chystající generální stávku jsou všechno jen ne spásou pro zemi. Naopak, ženou ji do velkých problémů. Alespoň to si myslí sociolog Ivan Fišera.

Radikální odbory vedou zemi do záhuby, varoval sociolog

"Je možné vyjít do ulic, demonstrovat, stávkovat a demolovat nejen ulice, ale i image země, jež je jedním z hlavních faktorů důvěryhodnosti jak pro znepokojené věřitele, tak pro mezinárodní investory," nastínil sociolog ve svém komentáři pro MF Dnes jednu z cest, jakými se české odbory mohou do budoucna vydat.

"To je cesta radikálních odborů, které tak podsekávají svým zemím nejen možnost ekonomické záchrany, ale i obnovy ekonomických a sociálních perspektiv těch, jež vedou do ulic," konstatuje. "Lze však očekávat, že i lidé hodně horkokrevní nakonec poznají, že tato přímočará cesta je slepá."

Sedněte si ke stolům, vyhrňte rukávy a jednejte

"Ta druhá cesta v prvé řadě vyžaduje promyšlený a vysoce praktický program zvýšení konkurenceschopnosti lidského potenciálu," myslí si Fišera. "Tvrdým úsporám a celonárodnímu utahování opasků se vyhnout nelze. To se děje a dít se musí."

Úspory musí akcentovat přesvědčivou míru sociální citlivosti a nezbytné solidarity, ovšem vyjednávání její míry je velmi náročné a vyžaduje "klidné a rozumné hlavy v čele všech důležitých sociálních partnerů společnosti".

Příklad bychom si mohli vzít z Irska. Tam došlo doslova k zázraku. "Na jeho začátku došlo k legendární dohodě vlády s odbory a zaměstnavateli, jež sice znamenala velké ústupky od všech partnerů, ale nakonec vedla k velké regeneraci této země." Irsku se to vyplácí dodnes, ačkoli patří mezi nejvíc zadlužené státy eurozóny. "Začínají v něm totiž opět růst zahraniční investice, zatímco v Řecku je tomu právě naopak."

Vítězství socdem bude Pyrrhovo

Vláda Petra Nečase je podle Fišery, který byl na počátku devadesátých let politikem a později poradcem Českomoravské komory odborových svazů, neschopná reformy komunikovat a garantovat jejich sociální ráz, proto popouzí odbory a ty odpovídají radikálně. I když by kabinet měl sílu zákony prosadit, jejich život by byl jepičí. "Levice se je totiž po volbách bude snažit změnit. Její vítězství tak bude s vysokou pravděpodobností tím Pyrrhovým."

Když se odborům podaří svými protesty zvítězit, bude to možná ještě horší. "Pak hrozí, že se naše ekonomická situace bude nadále zhoršovat a naše schodky porotou. Přitažlivost pro investory klesne a mnoho lidí se probudí z iluze, že přímá cesta k sociální spravedlnosti vede zároveň aspoň k trochu slušné ekonomické prosperitě. Lidé později na něco takového dlouho nezapomenou."

Čtěte:

Dopravní odbory chtějí generální stávku

Šéfové odborů sní o obrovské stávce. Pracující se bojí

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

náhrady

Proč jste je začali řešit až teď? A proč je nezrušíte úplně? Platy máte přeci dost vysoké, tak na co ještě nějaké náhrady? A máte nějak zjištěno, jaká je vůle systém náhrad změnit? Já o tom dost pochybuji, když sleduji debatu o navyšování vašich platů. Ema

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koalice protlačila důchody i Bendův přílepek. Matěj Stropnický: Už vylézají z děr

13:26 Koalice protlačila důchody i Bendův přílepek. Matěj Stropnický: Už vylézají z děr

Jít do důchodu později a ještě dostat méně peněz, kdo by se na takovou změnu netěšil? I tak byla čas…