"Nemáme kapacitu na to, abychom se sami bránili," řekl v sobotním Pressklubu na Frekvenci 1 náčelník generálního štábu armády ČR Vlastimil Picek. "Naštěstí nejsme sami."
V případě ohrožení by Česko ochránila technika a vojska Severoatlantické aliance, jejímž je ČR členem od roku 1999. "Výměnou" za ochranu se Česko podílí na zahraničních operacích aliance. "Mezi ty patří v současnosti zejména Afghánistán, Kosovo a Libye," vyjmenoval Picek.
Bojů v Libyi se Česko neúčastní. "V Kosovu jsme také nedávno uzavřeli základnu. Teď je tam už jen likvidační skupina, která likviduje naši základnu a pomalu ji převáží zpátky do České republiky. Jedinou aktivní operací je pro nás tak Afghánistán."
Pandury jsou špičkové. Gripeny také
V Afghánistánu je podle Picka asi 700 českých vojáků, převážně z rekonstrukčních týmů. V práci jim pomáhají i čtyři zbraňové systémy pandur, které Česko nechalo do země převézt. Ty jsou prý, navzdory korupčním skandálům spojeným s jejich nákupem, z armádního hlediska významnou pomocí.
Stejný názor má Picek i na letouny Gripen. "Jsou to špičková zařízení," podotkl. Opět ale nechtěl komentovat pozadí pronájmu letounů. To mu prý nepřísluší.
Čeští vojáci v Afghánistánu se bohužel stále častěji stávají cílem útoků nepřítele. Několik vojáků bylo v poslední době zraněno kvůli nastraženým výbušným zařízením. Jeden z rotmistrů v provincii Vardak byl navíc tento týden postřelen a zůstává ve vážném stavu v kábulské nemocnici.
Čtěte:
V Afghánistánu byl postřelen český voják
Česká mise v Kosovu končí. Picek zhlédne slavnostní nástup vojáků
Picek se dopuje prášky. Jinak by armádní aféry nestrávil
Foto: eu2009.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par