Stovky tisíc žádostí, desítky miliard korun
Prakticky by se to týkalo jenom Slováků, ale i tak by to mohlo mít pro český rozpočet fatální následky. Ze Slovenska by mohly přijít až stovky tisíc žádostí. „Pro český důchodový systém by to mohlo znamenat dopady až v řádku desítek miliard korun ročně - to bude ale záviset na budoucím vývoji výše českých a slovenských důchodů při zohlednění vývoje kurzu koruny k euru," řekla Lidovým novinám mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
Kantořík: Nebude to tak horké
Pavel Kantořík, který se zabývá důchody v úřadu ombudsmana tvrdí, že toto číslo je přehnané. Namítá, že o příspěvek by mohli požádat jen ti slovenští důchodci, kteří šli do penze po vstupu obou zemí do EU v roce 2004 a v Československu si odpracovali 25 let. Šlo by pak maximálně o desetitisíce lidí a pro státní pokladnu by to mělo minimální dopady.
Česko a Slovensko spolu v roce 1993 uzavřely dohodu, ze které vyplývá, že důchod bude muset člověku vyplácet ten stát, na jehož území občan pracoval. Necelé čtyři tisíce Čechů tak dostávají nižší slovenský důchod a Česko jim ho dorovnává.
Čtěte více:
Sobotka (ODS): Česko a Slovensko by mělo postupovat jednotně v EU
Důchody po reformě: Ministr Drábek si svůj spočítal. Teď vy
A dost, Drábku. Úřady začnou lidem vysvětlovat důchody po svém
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš