V předrevoluční Francii si vláda zvykla na úřednících šetřit a pouze brát peníze, které pak rozhazovala. To se jí sice nějakou dobu dařilo - pak ale nutně přišla revoluce. A premiér Nečas jistě také brzy sáhne k šetření na nich.
Podle Kellera nechala Klausova vláda počet úředníků růst nevídaným způsobem. „Poručnický stát si vystačí s několika dráby, demokracie však potřebuje početný a dobře placený aparát," platilo podle Kellera v 90. letech. Přitom ještě těsně po revoluci se tvrdilo, že socialistický úřednický aparát je přebujelý a je třeba jej redukovat.
K věci:
Profesor Keller burcuje: Na vládu je lepší nastoupit teď, než bude pozdě
Proto by si teď ta Nečasova mohla najít způsob, jak ušetřit, právě v redukci počtu úředníků a ve snižování jejich platů. A tehdy se Keller obrací k francouzskému příkladu, kdy si úředníci museli platit všechno sami a nosit si v zimě do kanceláře vlastní dřevo. Státní kasa samozřejmě ušetřila.
„Panovníci měli všechny důvody k věčně rozzářenému úsměvu. A mohli spokojeně - až do revoluce - přibírat na váze," píše Keller s odkazem na to, že minulost se často opakuje.
Čtěte více:
Profesor Keller burcuje: Na vládu je lepší nastoupit teď, než bude pozdě
Keller v komentáři o záhadných tazích a manévrech vlády
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh