Tejc a John se pustili u Moravce do Kubiceho

11.09.2011 13:13 | Zprávy

U Václava Moravce se sešli současný a bývalý ministr vnitra Nečasovy vlády - Jan Kubice a Radek John. Sekundoval jim jejich možný nástupce, stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. O čem byla řeč? Korupce, škrty v policejním rozpočtu a nebezpečí extremismu.

Tejc a John se pustili u Moravce do Kubiceho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

Podle mluvčího BIS Jana Šuberta klientelistické a kriminální sítě vysávají peníze ze státního rozpočtu a státních institucí. Prorůstání korupce se podle BIS zastavit nedaří. BIS přitom kritizuje ve své veřejné zprávě už i justici. Ta je prolezlá korupcí, klientelismem.

Letos je výroční veřejná zpráva BIS historicky nejtvrdší. Jan Kubice ovšem přiznal, že něco takového očekával. „Těžko se dá určit okamžik, kdy je to ještě lobbismus a kdy se z toho stává organizovaný zločin," vysvětluje Jan Kubice, proč se dosud daří korupci v České republice.

„Je to peklo," říká o zprávě Radek John a říká: „Všichni známe mapu kmotrů, v každém kraji je kmotr. Ty přeci zná každý občan v hospodě. Dokud budou tito kmotrové mít ve stranách hlavní slovo, tak to bude vypadat takhle stále."

Kmotrovstí podle Johna přispívá to, že vláda dosud nepřijala většinu protikorupčních návrhů, které přinesly Věci veřejné. Jedním z nich je podle bývalého ministra vnitra i databáze bankovních pohybů, kterou by mělo ministerstvo vnitra k dispozici.

„V trestním řádu není kmotr žádným způsobem kvalifikován," usmívá se ministr vnitra, podle něj přitom nemá smysl dělat nějakou jednotnou informační databázi bankovních pohybů, jak ji navrhovaly například Věci veřejné, nebo i další jejich návrhy. „Bylo by to nebezpečnější, zločinci by se snadněji dostali k informacím," varuje Jan Kubice před možností, že by se organizovaný zločin k databázi dostal přes policii. „Policie přitom má možnost obracet se na jednotlivé bankovní instituce," vysvětluje Kubice, že v současné době by policie nedostatkem přehledu a informací trpět neměla.

Vláda vyměkává, říká John

Podle Johna vláda v boji proti korupci „vyměkává", upouští od protikorupčních návrhů, které přinesly VV. Nejde přitom jen o databázi finančních pohybů, jde i o zrušení akcií na doručitele a například i o institut účinné lítosti. Ten má dát možnost nahlásit korupční jednání i dříve korumpovaným úředníkům.

„Každá příležitost, jak odhalit korupci, je dobrá," obhajuje John další z odmítnutých návrhů VV institut účinné lítosti. Ten podle Kubiceho nebyl využíván a těžko bude. „Spíš si dokážu představit, jak bude zneužit takovým směrem, který by se mi nelíbil," bojí se ministr vnitra.

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD není zprávou BIS překvapen, podle něj je tato zpráva i tak vyhrocena, protože vláda BIS ignoruje, nevěnuje se jejím zjištěním. Vláda by měla zpřísnit legislativu. I on je pro institut účinné lítosti: „Proč pak ale Věci veřejné nehlasovaly společně s opozicí, když jsme to předkládali?"

John slibuje, že zrušení anonymních akcií i institut účinné lítosti bude zařazen do vládních návrhů. „Jinak se ta vláda nemůže nazývat protikorupční," říká předseda VV.

Policii superúřad ochromí, shodují se John s Tejcem

Policistů ubývá, jejich řady opouští nejzkušenější vyšetřovatelé. Do toho jsou slučovány jednotlivé policejní resorty. Úspory v policii se týkají i počtu najetých kilometrů, počtu přidělených nábojů. „Jestliže policisté nemají prostředky k tomu, aby se mohli dostat na místo činu, tak nezbývá, než přivolat ty poškozené, aby se dostavili na služebnu," říká Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Podle Kubiceho mají škrty především zefektivnit práci policie. Úspora by se neměla v žádném případě dotknout těch „koncových" příslušníků policie, kteří řeší zločiny.

Jedním ze způsobů, jak by policie měla ušetřit a jak zefektivnit svoji práci, by měl být i osmý bod desatera policejní reformy, tedy zřízení integrovaného úřadu složek neuniformované policie. „Přikláním se k tomu, aby jak finanční policie, násilné trestné činy a drogová kriminalita byl jeden útvar. Měl by vzniknout národní bezpečnostní úřad," říká ministr vnitra Jan Kubice.

Národní kriminální úřad předpokládala i koncepce bývalého ministra vnitra ještě za Topolánkovy vlády Ivana Langera, tu si dříve sociální demokraté představit dovedli. „Od té doby došlo k rozvalu organizační struktury policie, dochází k finančnímu kolapsu policie, došlo k odchodu zkušených policistů, ta integrace by měla fatální následky, policii by ochromila, bylo by motivem k vyřizování účtů," mění názor Jeroným Tejc.

Pro vyřizování účtů by měl přitom podle Tejce přitom důvod i samotný ministr. Tím má na mysli třeba spor Jana Kubiceho s ředitelem jeho bývalého útvaru ÚOOZ Šlachtou. „Dovedu si představit lepší koordinaci, lepší analytické zázemí, ale kdo zná současné fungování policie ví, že takovýto útvar by policii ochromil," zdůrazňuje Tejc.

Radek John se bojí řevnivosti mezi policisti. Týmy se mají podle předsedy VV tvořit na konkrétní kauzy. „Jedno supercentrum by přineslo koncentraci moci, a kdyby někdo chtěl něco zamést pod koberec, tak by to mohl přes tuto instituci udělat velice snadno," varuje před možným zneužitím nově sloučeného úřadu John.

Jan Kubice rezolutně popírá nějaké ambice vyřizovat si osobní účty s některými policisty, podle něj by národní úřad jednoznačně přispěl k lepšímu boji proti organizovanému zločinu.

Vnitro potřebuje peníze, jinak je s ním konec, říká John

Policisté přitom i nadále chtějí odcházet ze služby. Kubice si to za vinu neklade, policisté odcházejí podle něj z osobních důvodů, systémové důvody v jejich odchodu Kubice nevidí. John však zásadně nesouhlasí: „Policisté mi říkali, jestli nám zdaníte ještě odchodné, tak jdeme pryč. Šest platů si zdanit nenecháme. Vždyť ti lidé, kteří nestihnou odejít před zdaněním odchodného, jsou pak potrestáni tím, že vydrželi ve službě déle tím, že budou dále zdaněni navíc."

„Pokud nebude střednědobý plán navyšování rozpočtu ministerstva vnitra schválen, tak vnitro bude zlikvidováno. Třicet tisíc policistů to prostě nezvládne," varuje před naprostým kolapsem způsobeným následkem snižování rozpočtu resortu vnitra předseda Věcí veřejných.

Jeroným Tejc přitom říká, že úbytek policistů se jasně odráží v počtu krádeží, které se ročně odehrávají. „Když bylo 45 tisíc policistů, tak bylo o dvacet tisíc krádeží ročně méně než dnes."

„Až jsem to nečekal, naprosto souhlasím s Radkem Johnem," dodává stínový ministr vnitra Jeroným Tejc a tak se s bývalým ministrem vnitra společně shodují: „Je skutečně nutné udržet střednědobý plán a nenechat počet policistů klesnout pod čtyřicet tisíc policistů. Musí se pro ně najít peníze v rozpočtu."

Účtenka Šluknovského výběžku už vylezla na 10 milionů

Vzhledem k posledním událostem zejména na severu Čech přitom peníze policie určitě bude potřebovat.

Samotný sobotní zásah policistů ve Varnsdorfu stál přes tři miliony korun, pobyt 55 těžkooděných policistů na Šluknovsku stál dosud téměř sedm milionů korun, při stávající intenzitě konfliktů a pochodů se policejní posádka notně prodraží. „Policie to musí rozpočtově utáhnout, protože jde o vnitřní bezpečnost státu," ujišťuje Kubice.

„My jsme ty lidi tam opustili, musí se změnit legislativa, policie tam už nic neudělá, jestli odtamtud odejdou slušní lidé," říká Radek John, podle kterého je třeba řešit především problémy na Šluknovsku politicky, ne připravovat policii na nepokoje.

Související: Bitva o romskou ubytovnu. Policie ve Varnsdorfu nasadila vodní dělo


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Matěj Pálka

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Sliby

Dobrý den, trochu mě zaskočila vaše odpověď na tento dotaz. https://www.parlamentnilisty.cz/profily/plk-Ing-Zdenek-Nytra-111912/otazka/Stava-se-snad-ODS-populistickou-stranou-159969. Pokud nejste populisté, což doufám nejste, tak proč dávat nereálné sliby, jakože postavíte palác, z kterého ale ve fi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

21:05 Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

Plánované zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků vyvolává kontrov…