Nejprve Praha, pak celá Česká republika už přijímá pouze digitální televizní signál. Proces digitalizace byl zahájen v roce 2005, přinesl rozšíření programové nabídky televizí a kvalitnější obraz. Celkové náklady všech jeho účastníků (tedy nejen státu) na jeho provoz Duspiva odhadl na pět miliard korun.
Diváci se Duspivy v Hydeparku ptali například na to, proč digitalizace u nás tak dlouho trvala, zatímco v zahraničí byl ten proces zpravidla výrazně kratší.
"Každá ze zemí má jiné podmínky," řekl. "Česká republika měla složitou situaci na začátku. Asi 80 % diváků přijímalo televizi vzduchem, v Německu je takových lidí jen 10 %. Následně byly prodlouženy licence pro soukromé vysílání, takže pro digitální programy nebyly kmitočty. Musel se vyjednat kompromis v 2007, ten začal platit až s novelou v roce 2008 a teprve potom se postupně uvolňovaly kmitočty."
Přípravy tedy byly složité, samotný proces ale podle Duspivy probíhá rychle. "Dotýkalo se to osmi milionů lidí, to byl obrovský projekt se spoustou doplňkových akcí, např. informačních kampaní," připomněl. "Musím pochválit české diváky, že to zvládli."
Čtěte:
Stát zvládne digitalizaci filmů levněji, míní ministr kultury
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par