Vyřešení anonymních akcií patřilo k důvodům, proč výbor svůj souhlas s obsáhlou normou o téměř 800 paragrafech odkládal. K zákonu přesto doporučil schválit soubor úprav, které se týkaly například odpovědnosti za újmu způsobenou firmou nebo nově i jejími zástupci.
Podle nového zákona by například členové a bývalí členové statutárních orgánů společnosti měli ručit svým majetkem v případě úpadku, který svým nesprávným rozhodováním zavinili. Toto opatření má chránit věřitele.
Kapitál s ručením omezeným neplnil svou funkci
Při zakládání společností s ručením omezeným by podnikatelé podle vládní předlohy neměli mít povinnost skládat kapitál 200.000 korun, jak je tomu v současnosti. Základní kapitál společností s ručením omezeným neplnil podle ministerstva spravedlnosti svoji roli, pouze podnikatele zbytečně administrativně zatěžoval.
V souvislosti se společnostmi s ručením omezeným upravuje zákon nově také podmínky pro získávání podílů ve firmě. Doposud mají všichni společníci podíly spojené se stejnými právy a povinnostmi. V budoucnu by měli mít možnost si vybrat z různých druhů, které by se od sebe lišily jako akcie. Existovat tak by tak měly prioritní podíly či podíly s právem nebo bez práva hlasovat.
Čtět více:
Otec privatizace: Akcie na doručitele nezruší. Jsou zlobbovaní těmi parchanty
Pospíšil: Odmítáme politickou hru ČSSD. Anonymní akcie omezíme v souladu s Ústavou
Šťastný: Pokud VZP nekoupí zbylé akcie IZIP, celý projekt padá
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk