Podle Alexandra Mitrofanova byli všichni politici, proti kterým se v ulicích protestuje, demokraticky zvoleni občany této země. A přesto se ti občané teď cítí obelhaní, rozzlobení a frustrovaní. Podle komentátora je to tím, že lidé přestávají rozumět tomu, co je to vlastně politika.
Politici se totiž ztratili ve svých vnitřních bojích a šarvátkách a občané už nedokážou rozpoznat, komu mají věřit a kdo jim vlastně lže. Mitrofanov má na to jednoduchý recept: „Lidi musí prostě více přemýšlet, více se o politiku zajímat, pak si třeba i budou pamatovat, co jim kdo slíbil a proč koho volili a v dalších volbách se poučí.“
Právě občané podle Mitrofanova zajistili funkčnost kmotrovského systému v ČR, když kočovali od politika k politikovi nalákáni různými sliby a rétorickými obraty. To, že se teď politici národu smějí, je důsledkem toho, jak dlouho se nechali lidé opíjet rohlíkem.
Tmelem pro Čechy je touha po jistotách a odpor k odpovědnosti
Alexandr Mitrofanov přitom v interaktivním pořadu ČT Hyde Parku vysvětlil současný společenský marasmus pomocí zvláštní teorie. Každá společnost má podle něj svůj tmel - někde je to náboženství, někde vlastenectví, u nás je to touha po jistotách. Nyní se za asistence vlády Petra Nečase utrhli nahoru ti, co touží po stále větších jistotách, jako jsou třeba oni dobře známí kmotři, na úkor těch, co touží po jistotách menších.
Právě ona touha po jistotách je přitom podle Mitrofanova překážkou k otevřenější a přímější demokracii v Česku. „Spousta lidí volá po referendech. Dovedete si představit, že by se u nás lidé v referendu vzdali jistot, jako to udělali například ve Švýcarsku?“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pal