Za kmotry si můžete sami, vzkázal Mitrofanov Čechům

19.03.2012 22:45 | Zprávy

Za současný stav společnosti si podle Alexandra Mitrofanova, komentátora deníku Právo, můžou do značné míry i samotní Češi. Podle novináře, který byl hostem pořadu Hyde Park, tkví základ bezpráví a korupce politiků v každodenním jednání občanů.

Za kmotry si můžete sami, vzkázal Mitrofanov Čechům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto

Podle Alexandra Mitrofanova byli všichni politici, proti kterým se v ulicích protestuje, demokraticky zvoleni občany této země. A přesto se ti občané teď cítí obelhaní, rozzlobení a frustrovaní. Podle komentátora je to tím, že lidé přestávají rozumět tomu, co je to vlastně politika.

Politici se totiž ztratili ve svých vnitřních bojích a šarvátkách a občané už nedokážou rozpoznat, komu mají věřit a kdo jim vlastně lže. Mitrofanov má na to jednoduchý recept: „Lidi musí prostě více přemýšlet, více se o politiku zajímat, pak si třeba i budou pamatovat, co jim kdo slíbil a proč koho volili a v dalších volbách se poučí.“

Právě občané podle Mitrofanova zajistili funkčnost kmotrovského systému v ČR, když kočovali od politika k politikovi nalákáni různými sliby a rétorickými obraty. To, že se teď politici národu smějí, je důsledkem toho, jak dlouho se nechali lidé opíjet rohlíkem.

Tmelem pro Čechy je touha po jistotách a odpor k odpovědnosti

Alexandr Mitrofanov přitom v interaktivním pořadu ČT Hyde Parku vysvětlil současný společenský marasmus pomocí zvláštní teorie. Každá společnost má podle něj svůj tmel - někde je to náboženství, někde vlastenectví, u nás je to touha po jistotách. Nyní se za asistence vlády Petra Nečase utrhli nahoru ti, co touží po stále větších jistotách, jako jsou třeba oni dobře známí kmotři, na úkor těch, co touží po jistotách menších.

Právě ona touha po jistotách je přitom podle Mitrofanova překážkou k otevřenější a přímější demokracii v Česku. „Spousta lidí volá po referendech. Dovedete si představit, že by se u nás lidé v referendu vzdali jistot, jako to udělali například ve Švýcarsku?“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nikdy jsem neměla politické ambice.“ Jak soud dohnal učitelku Bednářovou do politiky

10:45 „Nikdy jsem neměla politické ambice.“ Jak soud dohnal učitelku Bednářovou do politiky

Vyhazov z práce a následné trestní stíhání čekaly učitelku Martinu Bednářovou poté, co s žáky ve ško…