A taková to kdysi byla příkladná evropská země... Teď tam může volby vyhrát strana, proti které jsou Wilders s Le Penovou ještě umírnění

02.04.2017 8:03 | Zprávy

Brexit inspiruje čím dál tím více zemí. O odchodu z Evropské unie se po britském referendu hovoří ve Francii, Nizozemsku a nyní také ve Švédsku. Průzkumy veřejného mínění ovládají dlouhodobě Švédští demokraté, pro které je hlavní metou „Swexit“.

A taková to kdysi byla příkladná evropská země... Teď tam může volby vyhrát strana, proti které jsou Wilders s Le Penovou ještě umírnění
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Zatímco euroskeptická Strana pro svobodu Geerta Wilderse skončila v březnových volbách druhá, Švédští demokraté mohou myslet ještě výš. V posledních týdnech jasně dominují průzkumům veřejného mínění, a kdyby se nyní konaly volby, získali by kolem 27 % a nechali by za sebou o několik procent vládnoucí socialisty. Pokud by se podařilo Švédským demokratům potvrdit své vysoké preference i příští rok v parlamentních volbách, patrně by v zemi proběhlo referendum o vystoupení z EU.

Jak ukazují zase jiné průzkumy, švédští euroskeptici by zdaleka nebyli bez šance. Podle lednového průzkumu společnosti YouGov by pro „Swexit“ hlasovalo 39 % respondentů. Jak připomíná britský deník Express, to je mimochodem přibližně stejné procento, jaké vycházelo v britských průzkumech před konáním samotného referenda. K tomu, aby bylo možné referendum vyvolat, však musejí Švédští demokraté bezpodmínečně uspět ve volbách.

Europoslanec a vlivný člen Švédských demokratů Peter Lundgren je přesvědčen, že jeho strana uspět rozhodně může. „Preference Švédských demokratů stále posilují a právě teď jsme s 27 % nejsilnější stranou v zemi. Do jisté míry za to může nečinnost švédských politiků, kteří se chovali po velmi dlouhou dobou skutečně naivně. Strkání hlavy do písku není optimálním řešením. Voliči se začínají pomalu probouzet a je jim jasné, že takhle dál pokračovat rozhodně nemůžeme,“ tvrdí Lundgren.

„Jsem přesvědčen, že příští rok na podzim můžeme parlamentní volby vyhrát. Rozhodně chceme, aby se mohli lidé o naší budoucnosti vyjádřit v referendu, a my tak mohli následovat britský příklad,“ neskrývá švédský europoslanec vysoké ambice Švédských demokratů, kteří budou v příštím volebním roce slavit třicet let své existence. V prvních několika volbách strana jen paběrkovala, ale v roce 2010 získala 5,70 %, a zajistila si tak prvních dvacet mandátů.

Zatím největší úspěch ze sedmi voleb, kterých se Švédští demokraté účastnili, přišel v roce 2014, kdy švédští euroskeptici získali 12,9 % a stali se třetí nejsilnější stranou v zemi. Pokud by vydrželi s dechem až do příštích voleb, mohli by podle aktuálních průzkumů svých 49 mandátů téměř zdvojnásobit. Příklad nizozemské Strany pro svobodu však ukazuje, že ani dlouhodobé prvenství v průzkumech nemusí přinést vítězství také v samotných volbách. Švédští demokraté mají každopádně dobře našlápnuto a v Bruselu mají zase o starost víc.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…