Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podotkl, že branný a bezpečností výbor fungoval na začátku minulého volebního období jako jeden, potom byl ale uměle rozdělen. Jiní poslanci s tím nesouhlasili. Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že se model sloučeného výboru neosvědčil. "Ten výbor nebyl uměle rozdělen, on byl uměle sloučen," dodal předseda komunistické frakce Pavel Kováčik.
Další "pamětník" Daniel Korte (TOP 09 a Starostové) podotkl, že sněmovna tehdy podlehla populistickému návrhu Věcí veřejných, která "pod jalovou záminkou šetření si prosadila spojení tohoto výboru". Agendy obou výborů jsou podle něj neslučitelné. Vedle zřízení výborů poslanci stanovili počet členů pro každý z nich.
Prvním předsedou je Benda
Petiční výbor jich bude mít 15, rozpočtový 25, kontrolní 15, organizační 18, volební 15, evropský 19, hospodářský 25, ústavně-právní 19, branný 15, bezpečnostní 15, sociální 21, zdravotnický 25, školský 21, pro veřejnou správu 21, pro životní prostředí 15, zahraniční 15 a zemědělský 19.
Sněmovna už dřív ustavila 15členný mandátový a imunitní výbor. Jako jediný už má taky předsedu, stal se jím dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Do dalších výborů budou sněmovní strany členy teprve navrhovat. Obsazeny budou podle poměrného zastoupení, tedy volebních výsledků. Předsedy výborů by měla dolní komora potvrzovat až na druhé schůzi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane, čtk