Absolutní podpásovka! Petr Žantovský se zhrozil nad hostem, kterého ČT pozvala mluvit o Babišovi. Zmínil také „ránu mezi oči“ na seznamu kandidátů do Rady ČT

18.03.2017 13:30 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Absolutní podpásovku z hlediska novinářské etiky předvedla Česká televize, když si do studia ke komentování dění kolem Andreje Babiše pozvala bez oponenta redaktora, který odešel z MF Dnes. Veřejnoprávní televize také nic nedbala na kritiku, které ji za neobjektivitu vysílání Americké volební noci podrobila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, a předvedla totéž i při referování o nizozemských volbách. Analytik Petr Žantovský si v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí všímá i toho, kdo se uchází o členství v Radě České televize a v Radě Českého rozhlasu.

Absolutní podpásovka! Petr Žantovský se zhrozil nad hostem, kterého ČT pozvala mluvit o Babišovi. Zmínil také „ránu mezi oči“ na seznamu kandidátů do Rady ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Na nejrůznější kolize zájmů narazil Petr Žantovský v přehledu mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Začali bychom štvanicí na Andreje Babiše, to se těžko dá nazvat jinak než tímto slovem. Ta štvanice je samozřejmě politická ze strany zejména sociální demokracie, která si na tématu Babiš postavila celou svou budoucí existenci. Zřejmě má na základě nějakých průzkumů pocit, že parlamentní volby, které nás na podzim čekají, nevyhraje ona, ale právě hnutí ANO, což je dost pravděpodobné. A zdá se, že sociální demokracii to znervóznělo do té míry, že přestala konat soudně. Důkazem je způsob, jakým se dnes na parlamentní půdě spojuje s Miroslavem Kalouskem a TOP 09,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Vystupování šéfa TOP 09 lze totiž nepochybně označit za mnohanásobnou kolizi zájmů. „Je to bývalý ministr financí, útočí na stávajícího ministra financí, je to člověk, který byl u většiny zákonných předpisů, jejichž použití, využití nebo třeba zneužití, co já vím, se vyčítá Andreji Babišovi. Jeho boj je pochopitelný, protože je z opozičních lavic. Boj sociální demokracie je také pochopitelný, ale je podstatně více – jak se říká – chucpe, protože je namířen proti prvnímu místopředsedovi vlády, které šéfuje sociální demokrat. Něco podobného trošku v opačném gardu si vybavíme z doby, kdy Josef Lux jako tehdejší místopředseda vlády za lidovce bojoval proti svému kolegovi, předsedovi vlády Václavu Klausovi, všemi prostředky a více či méně férovými způsoby,“ připomíná mediální analytik.

Sociální demokracie by se měla stydět

Má na mysli období z let 1995 až 97, kdy bylo takřka pravidlem, že se vláda na něčem usnesla, vydala k tomu komuniké, ale pak vystoupil samostatně Josef Lux s tím, že nic takového neplatí a že je to nesmysl. „Bojoval proti Klausovi neustále, silně podněcován Václavem Havlem, špatně se to říká, protože ani Havel, ani Lux už nežijí, nicméně byly to typické příklady toho, jak si dva koaliční partneři opravdu značně nerozumí. Koneckonců kolize uvnitř koalice, která byla od roku 2010 tvořena spolu s Věcmi veřejnými, také nebyly úplně pěkné. Ale něco takového, co zažíváme dnes v přímém přenosu mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem, je naprosto tristní a trapné. A myslím si, že by se sociální demokracie měla stydět,“ tvrdí Petr Žantovský.

A to nikoli proto, že jde o Andreje Babiše. „Možná mají ta kritická slova v některých věcech i pravdu, to neumím posoudit, ale celá forma té kampaně je tak odporná, že pro to těžko hledat nějaká normální slušná slova. Nejhorší ze všeho na tom je, že se tady vůbec neohlížíme na nějaké základní demokratické procedury, sestavují se poslanecké komise na kontrolu Babišova účetnictví, sestavují se sněmovní orgány, které mají zkoumat, jestli Babiš je, nebo není zločinec. Já mám za to, že od toho jsou přece justiční orgány, je tady od toho policie, státní zástupce a soudce. Vždyť pokud jsou nějaká podložená podezření, tak by měl někdo podat trestní oznámení. Pak by se měla zkoumat míra opodstatněnosti, poté by se případně mohlo vyjádřit obvinění vůči někomu, jako je pan Babiš. Dále by se samozřejmě muselo v Poslanecké sněmovně hlasovat o zbavení imunity,“ podotýká mediální odborník.

Sněmovna kašle na všechna pravidla i zákony selského rozumu

Tato záležitost kolem Andreje Babiše má tedy docela složitou, ale přitom čistou a demokratickou proceduru. „Samozřejmě se může stát, že má člen vlády z minulosti nějaký škraloup. Nevím, jestli se to stalo panu Babišovi nebo panu Sobotkovi nebo někomu jinému. Neposuzuji to věcně, ale čistě procedurálně. A procedurálně vzato Poslanecká sněmovna teď kašle na všechna pravidla, na všechny jednací řády, dokonce i na zákony selského rozumu a logiky, a koná čistě politicky. To je něco naprosto nepřijatelného. Fascinuje mě, jak tomu všemu přidávají média. Babišovi přimalovala čertovské rohy už dávno a tohle je další ze čtyř nebo už pěti velkých příležitostí, jak si do Babiše kopnout. Začalo to Čapím hnízdem a tímhle to zcela určitě nekončí, protože volby máme až na podzim a do té doby je hromada času,“ míní Petr Žantovský.

Přitom sílící útoky na Andreje Babiše sotva mohou cokoli změnit na stávající vnitropolitické mapě i na tom, jakou máme vládu. „Pokud by byl pan Sobotka tak zásadový, měl by pana Babiše z vlády odvolat, to je v jeho pravomoci. Pak by měl panu prezidentovi navrhnout jiného ministra financí a místopředsedu vlády. To ovšem nejde, protože existuje koaliční smlouva, tu by musel pan Sobotka vypovědět. Následně by padla vláda jako celek. Byly by vypsány volby možná v dřívějším, možná ve stejném termínu, v každém případě by se hledala nějaká jiná vláda. A je otázka, jestli by byla politická, nebo nepolitická, úřednická, rozhodně by v tom procesu hrál hlavní roli prezident. A to se samozřejmě panu Sobotkovi také nelíbí, aby dal panu prezidentovi do rukou takové pravomoci,“ upozorňuje mediální analytik.

Ke kauze OKD poslanci žádnou komisi nevytvořili

Ale místo toho, aby předseda vlády a ČSSD použil kteroukoli z těchto férových a zákonných cest, tak sociální demokraté spolu s TOP 09 bijí v Poslanecké sněmovně na poplach. „Myslím, že by se měli zabývat mnohem podstatnějšími věcmi, než je tahle. Stejně jde jenom o předvolební tanec, jinak to nemá žádnou věcnou podstatu. To nemůže mít žádné vyústění kromě trestněprávního, a to, jak jsem říkal, zatím nikdo neučinil. A proč tak nikdo neučinil, je celkem zřejmé. Mimochodem když Poslanecká sněmovna umí udělat komisi vyšetřování činů Andreje Babiše v minulosti a vedle toho vezme usnesení, že kauza OKD byla chybně a závadně, komisi však nesestaví, čím to je?“ ptá se Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…