"Jan Neruda kdysi napsal, že 'čas nový, nové chce mít činy'. V českém případě to spíš znamená nová hesla a nový pohled na historické události. Plzeňský primátor zahájil počátkem května svůj projev na oslavách přítomnosti amerických vojáků v Plzni slovy: 'Děkujeme americké armádě, která osvobodila naše město a celou republiku od nacistické nadvlády.' Bylo u toho české papalášstvo, tedy představitelé stran a vlády. Nikdo neprotestoval. Je tedy naděje, že pojem osvobození Československa sovětskou armádou bude na věčné časy vymazán z učebnic i z hlav nastupující generace," podotýká biolog, jenž v roce 1986 emigroval do Kanady, Jiří Jírovec, a nabízí zamyšlení nad současnými skoky ve vnímání historie.
Nový pán Amerika
"Novému pánovi vzdávali řečníci čest zvoláním 'Díky Ameriko'. Je to kratší a údernější heslo než servilitou totožné 'Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak'. Primátor přiložil do doutnajícího ohníčku polínko v podobě upravené pravdy. Tak kdysi definoval propagandu Jan Werich. Jeho zmíněný výrok ovšem vyzní daleko líp na pozadí objevu, že nás Sovětský svaz v roce 1945 vlastně okupoval. Teprve pak do sebe kolečka historie potřebně zapadnou. Dnes už víme, že Banderovci se postavili Stalinovi a správněji chápeme třeba zapojení obyvatel do oddílů SS v pobaltských republikách. I ony bojovaly proti komunismu. Tedy proti stejnému nepříteli jako Němci. Ti přece zavírali komunisty do koncentráků přednostně," rozvádí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský