Americký historik radí Evropě, jak se má vypořádat s Putinem. Někdy je prý lepší vzít do ruky klacek, než neustále diskutovat

23.09.2014 11:01 | Zprávy

Americký historik a politolog z Harvardské univerzity Jeremy Schwarz je přesvědčen, že Evropa stojí na rozcestí. Evropané dle jeho názoru ztratili svoji identitu a nejsou schopni společně bojovat proti zlu, které údajně představuje ruský prezident Vladimir Putin.

Americký historik radí Evropě, jak se má vypořádat s Putinem. Někdy je prý lepší vzít do ruky klacek, než neustále diskutovat
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vlladimir Putin

„Bylo by lákavé si myslet, že ruská válka na Ukrajině (a váhavá odezva NATO) je krize svázaná pouze s ruským nacionalismem a mocenskou politikou. Ve skutečnosti současná krize nevznikla ani v důsledku rozhodnutí jednoho vůdce či snad kolektivním politickým `usnesením`. Jak se krize stále prohlubuje a eskaluje, je třeba za celým pozadím události hledat hlubší důvody, které bezpochyby silně ovlivňují budoucnost Evropy i Ukrajiny," domnívá se Schwarz.

„Ruský prezident Vladimir Putin nyní jedná z pozice moci a síly. Zcela správně totiž zjistil, že političtí lídři v Evropě i USA jsou slabí, nerozhodní a za každou cenu se vyhýbají konfrontaci. Je otázkou, jak mohla Evropa promarnit sen svých zakladatelů a být tak málo kurážná v době, kdy měla razantně čelit ruské expanzi. Podívejme se pravdě do očí a řekněme si, že Evropa je bezmocná a zcela paralyzovaná. Dlouhodobě nesprávné jednání předních evropských politiků má své hlubší kořeny. Je třeba tuto skutečnost přijmout a vynasnažit se, aby napříště byla Evropa lépe připravena," konstatuje Schwarz.

„Putin má každý svůj krok nepochybně dokonale promyšlený. Předem si byl jistý, že reakce Evropy bude vlažná a nerozhodná. Stačilo, aby si vyhodnotil, jakým způsobem Evropané reagovali před Ukrajinou na konflikty v Bosně, Kosovu či Gruzii. Po druhé světové válce evropští lídři postupovali v duchu logiky `méně zbrojení znamená méně konfliktů`, čímž se prostřednictvím zbrojního embarga vzniklé konflikty jen odložily na později, než aby se vyřešily jednou provždy. Události v Bosně a Kosovu ukázaly, jak moc byl tento postup nesprávný. Rovně se potvrzuje, že Evropa využívá NATO k tomu, aby náklady na zbrojení přenesla na americké daňové poplatníky a sama se jim vyhnula," upozorňuje Schwarz.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

„Tím, že nechali evropští lídři zajištění bezpečnosti svých národních států zcela na NATO (fakticky tedy na USA), nemuseli nijak dramaticky reformovat sociální programy, restruktualizovat ekonomiku a modernizovat armádu. Již na konci roku 2010 se nechal Robert Gates slyšet, že funkční aliance vyžaduje, aby vedle výhod nesli všichni členové společně i stejnou zátěž. Přesto se členským zemím z Evropy dodnes nepodařilo splnit výdajovou část závazků. Evropané již nemohou očekávat, že je bude USA nadále bránit, pokud nejsou sami ochotni se na tomto procesu podílet. Nemohou přece očekávat, že je bude Putin respektovat či se jich snad zalekne, když nemají propracované otázky vlastní obrany. Evropané musí v rámci NATO neprodleně rozšířit a sjednotit své vojenské síly," má jasno Schwarz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …