Analytik a znalec Francie ukazuje na extrémní Macronův propad u veřejnosti. Dokonce prý bylo řečeno: Pokud se dostane pod deset procent...

04.09.2017 18:40 | Zprávy

ANALÝZA Kde se zastaví? A zastaví se vůbec? Další ze série propadů prezidenta Emmanuela Macrona v předtuše podzimního sociálního výbuchu vyvolává zvyšující se nejistotu. Prezident klesá. Hlavní síly opozice, Jean-Luc Mélenchon a Marine Le Penová, se vracejí do hry. Napětí stoupá i uvnitř vládní koalice, analyzuje spolupracovník ParlamentníchListů.cz Josef Brož.

Analytik a znalec Francie ukazuje na extrémní Macronův propad u veřejnosti. Dokonce prý bylo řečeno: Pokud se dostane pod deset procent...
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

Sestup prezidenta Emmanuela Macrona ve výzkumech veřejného mínění pokračuje. Agentura Ifop hlásí, že po měsíci červenci, kdy Macron klesl o 10 procentních bodů (z 64 na 54 %), se pokles nezastavil. Podle průzkumu z měsíce srpna se Macron ocitl na 40 %.

Pokles zaznamenal společně s prezidentem Macronem i jeho premiér Édouard Philippe. Za poslední měsíc poklesl o devět procentních bodů (z 56 na 49 %); o měsíc dříve tomu bylo o osm procentních bodů (ze 64 na 56 %). Výzkum, uskutečněný ve dnech 25. a 26. srpna na reprezentativním vzorku 1023 respondentů, zveřejnil nedělník Journal du dimanche.

Frustrace a nespokojenost ve všech kategoriích obyvatelstva

Prezident Macron, který v těchto dnech zahájil přípravu na podzimní politickou sezónu, kulhá na obě nohy i ve srovnání historickém. Zatímco ještě minulý měsíc si mohl eventuálně ulehčit tím, že i jeho předchůdce Jacques Chirac podobný pád zažil v létě 1995, nyní je Macron definitivně i pod touto čarou. Prezident Chirac v období mezi květnem a srpnem 1995 ztratil 20 bodů, Macron 22 bodů. Pokles popularity ze 62 % na 40 % je nejsilněji cítit v nárůstu nespokojených: ze 43 % na 57 %, a to ve všech věkových skupinách a všech profesních kategoriích.

Macronovi přímí předchůdci, François Hollande a Nicolas Sarkozy, na tom byli lépe. Prezident Hollande klesal zvolna po dvou až třech bodech dolů (květen 61, červen 59, červenec 56, srpen 53 %); prezident Sarkozy dokonce v posledních dvou srovnatelných měsících lehce stoupal (65, 65, 66, 69 %). Ještě v květnu přitom se svými 62 % vyvolával Macron dojem, že bude v oblibě patřit mezi nejsilnější prezidenty, hned za Charlesem de Gaullem a Nicolasem Sarkozym, kteří se na počátku pohybovali mezi 65–67 % obliby, upozorňuje agentura.

Ještě v červenci byly hlavními faktory Macronova propadu zejména zaměstnanci veřejného sektoru (-18 bodů), kterého se nejvíc dotýkají plánované škrty v rozpočtech ministerstev; odrazil se také u osob starších 50 let, zejména pro ohlášené navýšení povinnosti plateb obecného sociálního pojištění (CSG); nejmladší generace se naopak dotklo snížení podpory na bydlení (APL). Zástupce generálního ředitele Ifop Frédéric Dabi v nedělníku Journal du dimanche upozorňuje na to, že srpnový výzkum v míře ohromující zaznamenal dodatečnou nespokojenost a frustrace ve „všech kategoriích populace“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Evropa nemá ani cíle.“ Švýcarský plukovník rozebral západní bezmoc

15:25 „Evropa nemá ani cíle.“ Švýcarský plukovník rozebral západní bezmoc

„Vidíme, že rolí Západu v tom nebylo najít řešení konfliktu, ale bojovat proti Rusku. A přesně toho …