Lithium je velmi lehký a měkký kov. Je to ale také surovina budoucnosti, protože dokáže dobře uchovávat energii. A mít či nemít energii, to je zásadní problém celého světa. Česko má přitom na svém území až tři procenta celosvětových zásob tohoto kovu, takže bychom se mohli stát minimálně evropskou energetickou velmocí. Ale kdo bude toto bohatství těžit?
Babiš s komunisty trvají na tom, aby těžbu řídil stát. Sociální demokracie a pravicová opozice by podle České televize neměly nic proti tomu, kdyby se do těžby tohoto měkkého kovu zapojily soukromé firmy.
Soukromá firma Geomet, kterou vlastní australský investor, už zkoumá množství lithia pod Cínovcem. Těžba by zde mohla začít do tří let. Ministerstvo průmyslu a obchodu upozornilo, že soukromá firma získala spolu s licencí na průzkum také práva k případné těžbě. „V zásadě je předurčena k tomu, aby získala to právo těžby. Stát by měl působit spolupracující formou s tím soukromým investorem. A já v této věci také vedu jednání s těžební společností Geomet,“ prozradil ministr průmyslu Jiří Havlíček nominovaný sociální demokracií.
Havlíčka jednoznačně podpořily také ODS a TOP 09.
„Stát je většinou horším podnikatelem, horším správcem majetku, takže já bych se vůbec soukromého sektoru nebál,“ uvedl k tématu ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Že by stát těžil sám lithium, to je technicky nereálné. My na to nemáme ani technologie, ani know-how,“ zaznělo z úst poslance TOP 09 Michala Kučery.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp