Ať je referendum o vystoupení z EU. Stydíš se za národ, odstěhuj se. Peprné výroky Miloše Zemana mají dozvuky

29.02.2016 4:49 | Zprávy

Za nedemokratické označil jednání premiéra Bohuslava Sobotky v záležitosti případného referenda o vystoupení z EU prezident Miloš Zeman. Mluvil o tom v rozhovoru, který poskytnul ParlamentnímListům.cz. Poslance napříč politickým spektrem jsme požádali o reakce nejen na vyjádření prezidenta k referendu, ale také k jeho plánovanému setkání s čínským prezidentem.

Ať je referendum o vystoupení z EU. Stydíš se za národ, odstěhuj se. Peprné výroky Miloše Zemana mají dozvuky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Po bruselském summitu, který kromě migrace řešil také brexit, začala některá evropská média psát, že další zemí, která by mohla unii časem opustit, je ČR. Podle českého premiéra by odchod ČR z EU znamenal, že bychom se ocitli v ruské sféře vlivu. Svůj nesouhlas s tímto stanoviskem vyjádřil prezident v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz: „Nesouhlasím. Ale to neznamená, že souhlasím s vystoupením z Evropské unie. Tady jsou smíchány dvě věci, které spolu vzájemně nesouvisí. Tím, že jsme členy NATO, nemůžeme být současně v ruské sféře vlivu. To si premiér zřejmě neuvědomil. Ale já jsem odpůrcem vystoupení z Evropské unie na jedné straně, ale také odpůrcem toho, aby občané neměli možnost hlasovat o této otázce,“ popsal prezident. „Premiér řekl, že zabrání tomu, aby se o této otázce hlasovalo a já si myslím, že je to nedemokratické,“ doplnil a přidal i vzkaz pro Sobotku: „Víte, pan premiér by si měl možná přečíst Voltaira, který kdysi napsal: ‚Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat‘.“

Langšádlová: Prezident Zeman nehájí zájmy České republiky

Místopředsedkyně TOP 09 se netají kritikou podobných vyjádření prezidenta republiky. „Prezident Zeman nehájí zájmy České republiky, vystoupení z EU by pro nás opravdu mělo tragické politické, ale i ekonomické dopady,“ uvedla Helena Langšádlová pro ParlamentniListy.cz.

Podobný názor má i poslanec Antonín Seďa z ČSSD. „Vystoupení z EU, ať již pomocí referenda či bez něj, by znamenalo zvýšení nezaměstnanosti a snížení životní úrovně občanů, ale také zhoršení vztahu se Západem. Z tohoto pohledu má pravdu Sobotka, že bychom se dostali pod větší závislost a vliv Ruské federace."

Foldyna: Lidé by měli mít možnost se vyjádřit. Už ve dvou zásadních okamžicích tuto možnost neměli

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) je přesvědčen o tom, že lidé v roce 1989 vyšli do ulic proto, že požadovali, aby v souladu s demokratickými procesy mohli o věcech, které zásadně ovlivňují jejich životy a životy jejich dětí, spolurozhodovat. „Myslím, že již dvakrát jim v tom bylo zabráněno. Při rozdělení Československa a při vstupu do NATO. Domnívám se, že už po třetí by se to nemělo opakovat,“ reagoval pro ParlamentniListy.cz.

„Referendum o setrvání v Evropské unii by mělo být součástí demokratického rozhodnutí, které patří lidu ČR. I já bych hlasoval pro setrvání, ovšem zároveň očekávám, že se EU začne chovat racionálně a uplatní reformy,“ dodal.

Podobný názor zastává i poslanec Miroslav Opálka (KSČM): „Pokud jsme do EU vstupovali po referendu, je logické, že případnému vystoupení má předcházet také referendum.“

S premiérem naopak souhlasí poslanec ANO Jiří Zlatuška: „Odchodem z EU bychom byli nepochybně ve sféře ruského vlivu. Myslím, že toto nejde zlehčovat. O návrat zpět do doby před vstupem do EU nebo do dob vlády komunistů nestojím ani minimálně.“

V reakci na premiérovy obavy z Moskvy pak Opálka podotkl: „Strašení zvýšeným vlivem Ruska na nás pokládám za dětinskou manipulaci. Bude záležet na naší praktické politice, kdo bude mít jaký vliv na náš život.“

Šéf SPD Tomio Okamura se vyjádřil ještě ostřeji: „To, že bychom se dostali do sféry ruského vlivu, je absolutní blábol. Británie by se snad odchodem z EU dostala do sféry ruského vlivu? A co to vlastně znamená? Že bychom dostávali levnější ceny strategických surovin? Nebo, že bychom mohli obchodovat bez sankcí? Nebo, že by nám Rusko pomohlo s bojem proti radikálnímu islámu či islámskému státu? Pak s tím nemám problém. Je potřeba si uvědomit, že odchod z EU není odchod z NATO nebo evropského hospodářského prostoru,“ řekl Okamura. 

Okamura: Předložili jsme zákony i petici. Všechno marné

Okamura pak k návrhu referenda uvedl: „Naše hnutí SPD už vloni třirát v Poslanecké sněmovně navrhlo referendum o vystoupení z EU, ale pokaždé nám tento náš návrh vládní koalice spolu s jinými opozičními stranami zamítly. Pozoruhodné je, že ani například pučisté z Úsvitu nás nepodpořili,“ konstatoval šéf SPD.

„Následně letos v lednu naše hnutí SPD předložilo do Sněmovny petici, kterou on-line a off-line podepsalo více než 100 tisíc občanů, za referendum o vystoupení z EU. Avšak opět ani jedna z vládních i opozičních stran náš návrh nepodpořila. Budeme v naší snaze o prosazování demokracie pokračovat,“ dodal s tím, že doufá, že v dalších volbách dostane silnější mandát.

Dolejš: To není na pořadu dne. Ať se vzpamatují evropské elity

Richard Dolejš z ČSSD se domnívá, že odchod ČR z EU a diskutované referendum není tématem dne. „Případný rozpad EU by vnesl celou Evropu do ekonomické, politické a bezpečnostní nestability a chaosu. A to rozhodně není v zájmu drtivé většiny lidí v naší zemi, protože tento proces by vedl k ohrožení bezpečnosti, narušení sociálního smíru a výraznému poklesu životní úrovně. V tomto ohledu jsou naše příslušnost k Západu a členství v EU strategicky důležité.“

Zároveň Dolejš připouští, že to neznamená, že je v EU všechno ideální a že není v některých oblastech potřeba radikální změna politiky. „To se týká především otázky migrační krize, kdy jsou elity EU odtrženy od reality a díky své impotenci či nevůli nejsou schopny nelegální migrační invazi čelit. To v současné době vytváří velké napětí. Byrokracie a elity EU musí začít dělat suverénní zahraniční politiku a nechovat se pouze jako kolonie USA a vazal nadnárodních finančních korporací. V tomto ohledu EU selhává.“ 

Dolejš se obává i toho, že by bylo obnoveno napětí mezi Východem a Západem. „V tomto směru by do budoucna mohla tato možná nestabilita vyústit ve válečný konflikt, což si mohou přát pouze radikální političtí jestřábi se zelenými mozky a ne soudní a demokratiční státníci. Rozpad EU a návrat k bipolárnímu vidění světa je cesta do pekel vedoucí k hazardu s celou civilizací,“ dodal.

Gazdík: Je to jako s radarem. Vášnivě diskutujeme, přitom se nic neděje

Ani šéf STAN nevidí problém referenda o vystoupení z EU jako aktuální. „Nevím, čemu chce kdo zabraňovat. Bojím se, že nastává typická situace, jako tomu bylo v případě amerického radaru v Brdech: nic se ještě neděje, ale my o tom vášnivě diskutujeme. Momentálně bych pro referendum nebyl, není prostě na pořadu dne. V případě odchodu z EU si skutečně myslím, že bychom se ocitli ve sféře ruského vlivu, mluvil o tom ostatně i ministr Lavrov v roce 2009. A to nezmiňuji případnou násobnou nezaměstnanost a hospodářskou krizí v ČR a další efekty,“ uvedl Petr Gazdík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…