Ať je referendum o vystoupení z EU. Stydíš se za národ, odstěhuj se. Peprné výroky Miloše Zemana mají dozvuky

29.02.2016 4:49 | Zprávy

Za nedemokratické označil jednání premiéra Bohuslava Sobotky v záležitosti případného referenda o vystoupení z EU prezident Miloš Zeman. Mluvil o tom v rozhovoru, který poskytnul ParlamentnímListům.cz. Poslance napříč politickým spektrem jsme požádali o reakce nejen na vyjádření prezidenta k referendu, ale také k jeho plánovanému setkání s čínským prezidentem.

Ať je referendum o vystoupení z EU. Stydíš se za národ, odstěhuj se. Peprné výroky Miloše Zemana mají dozvuky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Po bruselském summitu, který kromě migrace řešil také brexit, začala některá evropská média psát, že další zemí, která by mohla unii časem opustit, je ČR. Podle českého premiéra by odchod ČR z EU znamenal, že bychom se ocitli v ruské sféře vlivu. Svůj nesouhlas s tímto stanoviskem vyjádřil prezident v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz: „Nesouhlasím. Ale to neznamená, že souhlasím s vystoupením z Evropské unie. Tady jsou smíchány dvě věci, které spolu vzájemně nesouvisí. Tím, že jsme členy NATO, nemůžeme být současně v ruské sféře vlivu. To si premiér zřejmě neuvědomil. Ale já jsem odpůrcem vystoupení z Evropské unie na jedné straně, ale také odpůrcem toho, aby občané neměli možnost hlasovat o této otázce,“ popsal prezident. „Premiér řekl, že zabrání tomu, aby se o této otázce hlasovalo a já si myslím, že je to nedemokratické,“ doplnil a přidal i vzkaz pro Sobotku: „Víte, pan premiér by si měl možná přečíst Voltaira, který kdysi napsal: ‚Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat‘.“

Langšádlová: Prezident Zeman nehájí zájmy České republiky

Místopředsedkyně TOP 09 se netají kritikou podobných vyjádření prezidenta republiky. „Prezident Zeman nehájí zájmy České republiky, vystoupení z EU by pro nás opravdu mělo tragické politické, ale i ekonomické dopady,“ uvedla Helena Langšádlová pro ParlamentniListy.cz.

Podobný názor má i poslanec Antonín Seďa z ČSSD. „Vystoupení z EU, ať již pomocí referenda či bez něj, by znamenalo zvýšení nezaměstnanosti a snížení životní úrovně občanů, ale také zhoršení vztahu se Západem. Z tohoto pohledu má pravdu Sobotka, že bychom se dostali pod větší závislost a vliv Ruské federace."

Foldyna: Lidé by měli mít možnost se vyjádřit. Už ve dvou zásadních okamžicích tuto možnost neměli

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) je přesvědčen o tom, že lidé v roce 1989 vyšli do ulic proto, že požadovali, aby v souladu s demokratickými procesy mohli o věcech, které zásadně ovlivňují jejich životy a životy jejich dětí, spolurozhodovat. „Myslím, že již dvakrát jim v tom bylo zabráněno. Při rozdělení Československa a při vstupu do NATO. Domnívám se, že už po třetí by se to nemělo opakovat,“ reagoval pro ParlamentniListy.cz.

„Referendum o setrvání v Evropské unii by mělo být součástí demokratického rozhodnutí, které patří lidu ČR. I já bych hlasoval pro setrvání, ovšem zároveň očekávám, že se EU začne chovat racionálně a uplatní reformy,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč Trump řeší mír s Putinem? Válka je pro USA příliš drahá, říká expert

11:11 Proč Trump řeší mír s Putinem? Válka je pro USA příliš drahá, říká expert

47. prezident USA se od svého nástupu do úřadu vyjadřuje nadmíru vstřícně směrem k Ruské federaci. A…