Důvodem návrhu je podle BIS fakt, že zpravodajci nemají v současnosti možnost dostat se k datům od finančních úřadů. "Má-li být naše práce efektivní - a to zejména v oblasti korupce a organizovaného zločinu - nastávají okamžiky, kdy potřebujeme znát původ, tedy zdroje i cesty různých peněz. Tady je pro nás neznalost velkou komplikací," řekl dnes ČTK mluvčí BIS Jan Šubrt.
Problém se týká například zjišťování původu peněz potřebných ke koupi státního majetku. Dalším tématem je ověřování pravdivosti informací, které poskytují soukromé společnosti ucházející se o strategické státní zakázky. BIS se potřebuje dovědět více také o firmách, za které vystupují nastrčení lidé.
"Údaje, které mají k dispozici finanční úřady, nám mohou hodně napovědět o čitelnosti rozličných subjektů - firem, organizací, nebo konkrétních osob. Přesně to je mottem a pozadím předkládaného návrhu, který ale také mluví o důležité podmínce: přístup k těmto informacím bychom měli výhradně po předchozím povolení soudu podobně jako v případě odposlechů," dodal Šubrt. Navrhované změny podle BIS propojují informace z daňové správy s daty získanými při zpravodajské činnosti, poznatky tak prý bude možné využít na obou stranách.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh