V blízkovýchodním státě vidí pro vzájemnou spolupráci velký potenciál mimo jiné ve vývoji nových technologií s komerčním využitím.
„Chceme mít ve Spojených státech a Izraeli ‚styčné důstojníky', kteří by zajišťovali bezprostřední kontakt mezi oběma zeměmi a mezi lidmi, kteří tam působí od nás, a těmi, kteří z těch zemí působí u nás. Abychom dělali větší osvětu v tom, co je možné využít v rámci České republiky jak z center excelence, univerzit, tak dalších výzkumných institucí,“ uvedl Bělobrádek. Izrael patří ve výzkumu a vývoji ke světové špičce, zejména v převádění vědeckých výsledků do praxe.
Společné programy v letech 2016 až 2018
Peníze na zmocněnce by mohly jít z rozpočtu ministerstva zahraničí v rámci pilotního dvouletého projektu. Konkrétní jméno zmocněnce pro Izrael, jeho sídlo, zřejmě v Tel Avivu a technické podrobnosti by podle Bělobrádkova náměstka Arnošta Markse mohly být známy do příštího léta. „Ten člověk by měl podobnou funkci, například jako má stálé zastoupení v Bruselu. Je několik různých variant, jak by se to řešilo,“ přiblížil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp