Binec v Iráku: Obsazený parlament, protesty, soukromá armáda, rozdělení země...

03.05.2016 6:44 | Zprávy

V Iráku dochází k čím dál hlubší fragmentaci společnosti na jednotlivé skupiny obyvatelstva. Propast mezi šíity, sunnity a Kurdy se nadále prohlubuje. V sobotu situace eskalovala do takové míry, že stovky příznivců šíitského klerika Muktady al-Sadra pronikla do budovy iráckého parlamentu poté, co jejich lídr otevřeně označil členy irácké vlády za zkorumpované a volal po revoluci v zemi. Bývalý zaměstnanec CIA Larry Johnson v rozhovoru pro RT prohlásil, že „jsou jednotlivé irácké skupiny natolik názorově vzdálené, že může dojít i ke konečnému rozdělení země de jure“.

Binec v Iráku: Obsazený parlament, protesty, soukromá armáda, rozdělení země...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Oslavy kurdského nového roku Newrozu

„Zbabělci utekli,“ pořvávali Sadrovi přívrženci poté, co se zmocnili budovy parlamentu. Odkazovali na členy iráckého parlamentu, kteří se v budově shromáždili jen několik hodin poté, co ji povstalci obsadili. Klerik al-Sadr před obsazením prohlašoval, že „stojí za obyčejnými lidmi a vyzývá k bojkotu všech politiků vyjma těch, kteří usilují o plně transparentní reformy“, píše CNN.

Už v neděli Sadrova kancelář ovšem vydala prohlášení, ve kterém vyzvala demonstranty k ústupu, a to s ohledem na imáma Mússu al-Kadhima, jehož výročí smrti si budou připomínat tisíce šíitských poutníků tím, že budou hromadně navštěvovat jeho hrobku. V prohlášení se také uvádí, že by k obnovení protestů mělo dojít v pátek, kdy se mají demonstranti domáhat rezignace prezidenta i předsedy vlády. „Jestliže složit funkci odmítnou, musí alespoň uspořádat předčasné volby. Pokud se ovšem nestane ani to, demonstranti vyhlásí v zemi veřejnou stávku,“ píše se v prohlášení.

Muktada al-Sadr, jehož otec byl rovněž prominentním šíitským klerikem stojícím proti Saddámu Hussajnovi, je označován za jednoho z nejvlivnějších lidí v zemi; vede masové lidové hnutí, kontroluje jeden z největších politických bloků v parlamentu a velí silné armádě. Sadr své hnutí založil hned po americké invazi do Iráku v roce 2003. V té době byl označován za destabilizující element v zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

4:40 Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

Pochod pro život musel být ukončen předčasně poté, co jej zablokovaly tisíce fanoušků potratů. Polic…