Bradáčová vyšetřuje profesora práva Jelínka. Novinář píše o vyřizování účtů z minulosti

06.02.2021 12:19 | Zprávy

Před dvěma roky byla v jednání případná spolupráce pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Proti tomu tehdy vystupoval tamní vedoucí katedry trestního práva Jiří Jelínek. Nyní jsou opět ve střetu. O Jelínka je zájem médií kvůli únikům z vyšetřování v kauze bývalého soudce Sováka. Ale Bradáčová, která odpovídá za zákonnost tohoto vyšetřování, tvrdí, že k žádným únikům od orgánů činných v trestním řízení nedošlo. Informace přináší Info.cz.

Bradáčová vyšetřuje profesora práva Jelínka. Novinář píše o vyřizování účtů z minulosti
Foto: Repro ČT24
Popisek: Vrchní státní zástupkyně v Praze, Lenka Bradáčová

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla v roce 2018 oslovena, zda by se chtěla stát členkou oborové rady Právnické fakulty UK v Praze pro doktorský studijní program Teoretické právní vědy – Trestní právo, kriminologie a kriminalistika. V její kandidatuře ji na jednání Akademického senátu Právnické fakulty UK tehdy přijel podpořit i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Bradáčovou do oborové rady nominoval vedoucí katedry politologie a sociologie pražské Právnické fakulty a ústavní právník Jan Kysela. Pro jmenování do oborové rady bylo zapotřebí prokázat se především publikační činností, což se Bradáčové nepodařilo.

Bradáčová se členkou oborové rady nestala, jelikož její nominaci děkan fakulty profesor Jan Kuklík ještě před jednáním Vědecké rady Právnické fakulty UK stáhl, takže se o ní nehlasovalo. Důvodem postupu byla podle děkana absence vykazatelných publikací paní Bradáčové, což se v kontextu posuzování nominací do jednotlivých oborových rad ukázalo jako dílčí nedostatek.

Pochybnosti ohledně jmenování Bradáčové z důvodu absence odborné publikační činnosti měl tehdy vyslovit také předseda oborové rady, profesor Jiří Jelínek, k němuž se přidal i její další člen, profesor a předseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal.

Vrchní státní zástupkyně Bradáčová v reakci na svůj neúspěch poslala děkanovi fakulty Janu Kuklíkovi dopis, v němž reagovala na předsedu oborové rady, profesora Jelínka. „V návaznosti na projev zjevné nelibosti pana Jelínka s mou účastí v oborové radě, jsem svůj souhlas opětovně zhodnotila, a pokud by pro Vás byla má účast spojena se vznikem interpersonálního konfliktu, považujte Vaši původní nabídku ve vztahu k mé osobě za bezpředmětnou,“ napsala Lenka Bradáčová děkanovi fakulty Janu Kuklíkovi.

V současnosti proti sobě Bradáčová a Jelínek stanou v trestním řízení. Vrchní státní zastupitelství totiž dozoruje údajně korupční případ dnes už bývalého soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. V podobných mediálně sledovaných kauzách vede Bradáčová dozor často sama.

Celý text ZDE

Do médií se dostaly pasáže z vyšetřování, v nichž Zdeněk Sovák má svému příteli, spoluobviněnému Milanu Bíbovi, například říkat, že rozsudek z kauzy Metrostav chce mít z toho důvodu, že jakmile ho bude mít k dispozici, tak je připraven objednat, jak on sám říká, velmi kvalifikovaný rozbor od profesora Jelínka.

Odkaz na aktivity přímo Jelínka ovšem ve sdělení obvinění absentuje. Ve sdělení obvinění se o profesorovi Jelínkovi píše na několika místech. Opět kvůli rozboru rozsudku kauzy Metrostav, ale také kvůli tomu, že měl Sovák s Jelínkem řešit právní zastoupení pro Metrostav. Profesor Jelínek měl podle policie navrhnout advokáta Marka Nespalu, se kterým spolupracuje.

Odposlechy ani další informace ze sledování, které by dokládaly Jelínkovo možné nekalé jednání, ve sdělení obvinění prezentovány nejsou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 a Vetchého spolek. Vitásková má práci pro „orgány“

7:17 F-35 a Vetchého spolek. Vitásková má práci pro „orgány“

Nákupem amerických stíhaček F-35 a dodáváním dronů na Ukrajinu se budou zabývat orgány činné v trest…