Británie se nejspíš změní, a to zásadně. Estabilishment prý nestačí koukat

14.10.2016 8:38 | Zprávy

Ke slovům britské premiérky Theresy Mayové, která v proslovu na sjezdu Konzervativní strany pronesla, že tichá revoluce začíná, se vrací v MF Dnes politolog Alexandr Tomský.

Británie se nejspíš změní, a to zásadně. Estabilishment prý nestačí koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Mayová chce dle svých slov povýšit odchod Britů z EU na revoluci v dosavadní politice a řízení státu. Jak konstatuje Tomský, k milému i nemilému překvapení mnohých nemá být odchod z EU jen pouhá návrat k suverenitě. "K úžasu svých stranických kolegů, zvláště těch, kteří na rozdíl od ní hlasovali pro brexit, pro suverenitu parlamentu, se Mayová ztotožnila s vůlí a duchem lidové revolty proti establishmentu," dodává.

Politolog následně také dodává, že Mayové jistě nešlo jen o politickou taktiku. "Hledání konzervativně sociální politiky národního souručenství, jež by napravila velký rozdíl v příjmech způsobený globalizací, je typické i pro nacionální vlády v Maďarsku a Polsku. Klasický libertarián, jemuž nezáleží na politické soudržnosti a kultuře, kritizuje takovou sociální politiku za neúnosné náklady," dodal. A zaměřil se i na Česko, kde je dle něj jasně vidět, že ne vždy je dopad zahraničních investic pozitivní.

"Zahraniční majitelé bank a obchodních řetězců zpočátku svým kapitálem hospodářství pozvedli, během dvaceti let vydělali několikanásobně, ale bohužel zisky odvádějí do ciziny, takže HDP notně snižují. Dobře o tom vědí, třeba Kaufland to zakrývá známým heslem: 'Z lásky k Česku.' Tyto ztráty v bilanci zahraničního obchodu by mohly být vyrovnány příjmem českých firem v zahraničí. Nejde-li to, nezbývá než astronomické zisky cizinců progresivně nebo nějakou rezidenční daní snížit," dodal.

Ve Velké Británii je patrné, že referendum o Unii způsobilo naprostý rozvrat opoziční strany. "Rozkol znamená, že by dnes Labour Party volby prohrála, překvapivě však i s chmurným vůdcem a zoufalým programem pokulhává za autoritativní vládou 'královny Theresy' (karikaturisté ji přirovnávají k Alžbětě I.) pouze o šest procentních bodů," konstatuje Tomský se slovy, že nadšení konzervativních delegátů z nového programu pro "celý národ" stranu sjednotlo. 

Angličané nyní dle jeho slov hodlají také přesvědčovat evropské exportní firmy, aby přiměly své vlády k rozumnému kompromisu, který by co nejméně poškodil obě strany. "Marné volání. Odchod nejvýznamnějšího státu v Evropě pošramocenou legitimitu a image Unie poškodil, antiunijní nálady rostou, zvláště ve Francii a v Německu. Dohadování s britskou vládou potrvá dva a půl roku. Pokud ideologie zvítězí, doplatí na ni všichni. Británie jistě přežije, Unie však stěží…" uzavřel.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…