Půl roku vězení, a k tomu ještě navrch sto hodin veřejně prospěšných prací. S takovým trestem odešel v pátek od soudu v Mnichově novinář Michael Stürzenberger.
Zločinem, za který nepodmíněný trest odnětí svobody obdržel, je zveřejnění článku a fotografie na svém Facebooku. Článek byl navíc jeho a fotografie, která soudce podle všeho pobouřila nejvíce, je po celém světě všeobecně známá.
Prohlášení německého novináře k rozsudku:
Jde o fotografii potřesení rukou ze setkání dvou politiků. Tím prvním je Adolf Hitler v nezaměnitelné uniformě s hákovým křížem na pásce. Tím druhým je Amin al-Husseini, jeruzalémský muftí, v té době jeden z nejvýznamnějších představitelů islámského světa. Fotografie byla pořízena při setkání obou politiků v roce 1941.
Fotografie ilustrovala článek, jenž se týkal právě vztahů nacismu a islámu (který byl velmi vřelý a jehož vyjádřením byla například muslimská SS divize Skandar). Připomenuta v něm byla například slova Winstona Churchilla, že Korán je „Mohamedův Mein Kampf“, jakož i kniha současného egyptského politologa Hameda Abdel-Samada „Islámský fašismus“.
Německé prokuratuře se však text přesto nelíbil. Označila jej za „znevažování islámu“ a „podněcování k nenávisti“. Jak mohl historický dokument a text, který byl zveřejněn v prestižním mainstreamovém deníku, podněcovat k nenávisti? Státní zastupitelství si vědělo rady.
O ODSOUZENÍ NOVINÁŘE VÍCE ZDE.
Stürzenberger prý zveřejnil historický dokument (fotografii Hitlera s Muftím) záměrně, tak aby čtenáři nedošlo, že je to historický dokument, a myslel si, že islám a nacismus mají společného něco více než toto jedno potřesení rukou.
Soudce se přiklonil k názoru obžaloby a Stürzenbergera odsoudil za „šíření propagandy protiústavních organizací“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav