Bude málo vody. Musíme to řešit. Renomovaný profesor o zásadních výzvách, kterým budou Češi čelit

19.09.2018 18:02 | Zprávy

Výzkumná centra, která se nerozvíjejí, neprovázanost výzkumu s průmyslem a zemědělstvím a naprostá absence dlouhodobého plánu. Na to upozornili přední národohospodáři na konferenci o vědě a výzkumu, která se uskutečnila v Praze. Politici jen rádi čerpají, ale kde vzít zdroje? Nechybělo ani varování před blížící se energetickou krizí. Podle hostů akce často zapomínáme, že naše věda je součástí evropské vědy. Mnohdy nám EU dobře radí, ale my jako kdybychom neposlouchali a jdeme vlastní cestou. Vybudovala se centra, kde se dnes nevyvíjí, a především, zapomínáme, že se blíží mílovými kroky další technologická revoluce 4.0, jež přinese vážné otázky, které dnes politici jako by neslyšeli. A vzpomnělo se také na exministra Pavla Bělobrádka, a to nikoliv pozitivně…

Bude málo vody. Musíme to řešit. Renomovaný profesor o zásadních výzvách, kterým budou Češi čelit
Foto: ČEZ
Popisek: Větrná elektrárna

O situaci ve vědě a výzkumu a jejich naváznosti na praxi hovořil na diskusním fóru Nadace železné opony profesor Vladimír Mařík, předseda výzkumné rady Technologické agentury ČR.

„Průmysl je odběratelem toho, co věda vybádá. My tu pořád vytváříme jakýsi ‚push‘ model – cpeme peníze do výzkumu a říkáme: Nějak to protlač do průmyslu. Musíme ale přejít na ‚pull‘ model, tedy donutit průmysl, aby sám vytahoval výsledky a říkal – my potřebujeme toto a když mi to dáte, tady jsou peníze. To platí nejen pro technické obory.“

Zásadní problémy – energie, voda

Řada problémů, se kterými se setkáváme, je podle profesora Maříka interdisciplinární povahy. „Často se tu hovoří o průmyslu 4.0, ale to je krásná ukázka. Povídáme si o robotech, o umělé inteligenci, jako jsou auta bez řidiče. Nakonec se ukazuje, že technologie se nějak vymyslí, ale neumíme zvládat dopady těchto technologií na společnost. A nyní nastupuje to, že do týmů přibíráme sociology, ekonomy, filozofy, právníky. Protože právní aspekt užití robotů je velmi složitá záležitost. A týmy se tedy stávají interdisciplinárními. Průmysl je schopen platit tyto týmy a tím platit i ty další obory, na které se zpočátku zdálo, že nejsou v průmyslu peníze. Do budoucna se budeme muset orientovat na řešení problémů, které nás budou sužovat. Tedy vytvářet interdisciplinární centra společně s různými školami, které budou řešit problémy energetiky. Protože my se tu tváříme, že proud máme, ale za pět let bude v této zemi energetická krize. Přečtěte si novou knihu Česká energetika na křižovatce,“ doporučil několika desítkám přítomných. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U Moravce dusno. „Můžu taky něco říct?“ Černochová nebyla spokojena

16:40 U Moravce dusno. „Můžu taky něco říct?“ Černochová nebyla spokojena

Ve studiu Václava Moravce bylo chvílemi pořádně dusno. Před kamerami se hlasitě hádali šéf Pirátů Zd…