„Bydlení je plánováno tak, aby si ho mohli dovolit pouze ti majetní,“ kritizuje obyvatelka obce Gina Horylová. A tento názor sdílejí i další občané. Místní obyvatelé kritizují nejen to, že život je tu pouze pro lidi s plnou peněženkou, ale také nárůst dopravy a stavební ruch. Navíc se potřel původní ráz obce.
S developerskou výstavbou se v Čeladné začalo po roce 2000, kdy zde vyrostlo nové náměstí a téměř 150 bytů. V současné době nabízejí developeři ke koupi poslední volný byt v dokončené zástavbě Park Rezidence Apartmány Čeladná. Zájemce zaplatí za byt 3+kk, o velikosti 85,56 m2, 3 629 111,- Kč. Srovnatelně velký byt v rezidenční výstavbě v Nové Karolině v Ostravě vyjde na 3 112 098,- Kč. Zároveň však lidé z luxusních bytů v Čeladné prchají – například server gohome.cz nabízí tento měsíc 6 bytů, které jejich majitelé prodávají. Na serveru sreality.cz je jich rovných 11, přičemž se může jednat o stejné bytové jednotky.
V obci také mohutně staví soukromí investoři. V roce 2010 bylo nově postaveno 14 rodinných domů, v roce 2014 jich už bylo 22.
Dřív převažovalo zemědělství, lesnictví. Lidé stavěli chaty
Čeladná bývala typicky podhorskou obcí s převažující zemědělskou a lesnickou produkcí. Časy, kdy se zde rozléhalo řezání dřeva, pamatuje pan Karel Marek, kterému patří zdejší pila: „Tahle pila tady stojí asi od roku 1900, ale po 2. světové válce byla přestavěná do nynější podoby,“ uvedl. Pilu získal po roce 1989 v restituci, ale její provoz se zastavil a zaměstnanci odešli. Po krátkém období úspěchů v 90. letech, dostala pila poslední ránu v novém tisíciletí: „Změnily se technologie“, vysvětluje pan Marek a trochu posmutněle dodává: „Teď už se dělá pořez jen toho, co si kdo přiveze.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Parlamentní Listy