Byl to amatér, žádný stratég. Ale kdyby nechal své generály tvořit, byla by válka ještě delší. Tak rozebrali na ČT Adolfa Hitlera přesně sedmdesát let po smrti

30.04.2015 21:31 | Zprávy

V závěru dubna roku 1945 spáchal sebevraždu Adolf Hitler. O smrti fanatika, který rozpoutal druhou světovou válku, ve čtvrtečním Hyde Parku diskutovali ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, historik z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Vít Smetana a vojenský historik Lubor Václavů. Během druhé světové války padlo průměrně sedmadvacet tisíc lidí den co den. A kdyby Hitler poslouchal své generály, mohlo být i hůř.

Byl to amatér, žádný stratég. Ale kdyby nechal své generály tvořit, byla by válka ještě delší. Tak rozebrali na ČT Adolfa Hitlera přesně sedmdesát let po smrti
Foto: wikipedia.org
Popisek: Adolf Hitler na vrcholu své moci

Smetana hned v úvodu připomněl, že nejvíc obětí pocházelo se Sovětského svazu, jde asi o 27 milionů lidí, přičemž „jen“ devět milionů padlo v bojích na frontě. Václavů zmínil, že Hitler měl při rozhodování o sebevraždě před očima smrti Benita Mussoliniho, který byl zastřelen, a jeho mrtvé tělo bylo vystaveno v Miláně pověšené hlavou dolů.

Hitler nikdy nebyl na frontě, Churchill tam byl opakovaně

„Podle mě ten přelomový moment, kdy si uvědomil, že prohrál válku, byl okamžik neúspěchu vojenské ofenzívy v Ardenách,“ konstatoval Václavů. „Kdyby to byl vojenský stratég, což on nebyl, byl to amatér, uvědomil by si mnohem dříve, že prohrál... Já to trochu přeženu, kdyby Hitler nechal své generály dělat jejich práci, tak by válka trvala o několik let déle,“ doplnil Padevět.

Počátky války je pak třeba hledat v přístupu Francie po konci první světové války, která chtěla Německo v podstatě srazit na kolena. Proti tomu stál britský pohled, který počítal s tím, že Německo sice ponese svou vinu, ale bude přijato zpět mezi civilizované národy. Nakonec byla přijata varianta stojící někde mezi těmito dvěma možnostmi. V tom byl jeden z klíčů Hitlerova nástupu k moci. Dalším byla hospodářská krize. Hosté se také shodli na tom, že v očích Němců Hitler představoval silnou osobnost, neboť jim na rozdíl od tehdejších demokratických politiků a versailleského mírového systému nabídl nějakou budoucnost. V tomto mezinárodní společenství selhalo.

Na mezinárodní úrovni na hrozbu, kterou Hitler představoval, upozorňoval především pozdější britský premiér Winston Churchill, který během druhé světové války cestoval opakovaně přímo i na frontu. Hitler se několikrát pohyboval v těsném zázemí fronty, ale nikdy přímo na frontě v době bojů. „Churchill se demonstrativně vyčůral do Rýna, když ho Spojenci překračovali v březnu 1945,“ prozradil Václavů.

Z těchto zemí Hitler získával strategické suroviny

Ve druhé polovině pořadu Václavů také konstatoval, že se Hitler odvážil zahájit válku, aniž kontroloval dvě strategické suroviny – železnou rudu a ropu. Železnou rudu do Německa dodávalo až do roku 1944 neutrální Švédsko a ropu získával Adolf Hitler díky dodávkám ze Sovětského svazu a také z obsazených ropných polí v Rumunsku. V okamžiku napadení sovětského svazu Stalin dodávky ropy do Německa zastavil.

V závěru pořadu rozebírali atentáty na Hitlera. Odehrálo se jich několik a nacistický vůdce získal pocit, že je vybrán „prozřetelností“, když je přežil. Možná i to posílilo jeho vůli k boji.

Kromě Hitlera spáchala sebevraždu celá řada nacistických funkcionářů a nemálo jich stanulo před různými soudy. K jedněm z posledních procesů došlo i v roce 2015.  Faktem však také je, že vůle k potrestání nacistických zločinců v padesátých letech dvacátého století ochabovala s tím, jak nabírala na obrátkách studená válka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

22:37 Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

Na inauguraci Donalda Trumpa reagují světoví lídři se slovy doufajícími v pokračování spolupráce s U…