Bývalá ústavní soudkyně dala v televizi návod, jak zrušit církevní restituce

10.01.2014 21:30 | Zprávy

O příčinách propadu obliby politiky a politiků mluvila v pořadu Hyde park senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Lidé podle ní nabyli dojmu, že to, co politici říkají a konají, nečiní proto, aby uspokojili zájem lidí, ale svého ega či zájmů skupinových. K současnému jednání prezidenta Zemana uvedla, že možná jen nechce mít příliš silného premiéra. V pořadu také nahlas zapřemýšlela, jak by se daly zrušit církevní restituce.

Bývalá ústavní soudkyně dala v televizi návod, jak zrušit církevní restituce
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.

Na otázku moderátora, co je příčinou nepopularity politiky, uvedla: „Politikům se nevěří. Lidé nabyli dojmu, že to, co říkají politici a to, co konají, neříkají a nekonají proto, aby uspokojili zájem lidí, ale k uspokojení svého ega či skupinových zájmů. Politika se voliči velmi odcizila.“

Jeden z diváků upozornil na to, že zatímco při jmenování premiéra Jiřího Rusnoka mu prezident ponechal volnou ruku při výběru ministrů, k Bohuslavu Sobotkovi zvolil zcela jiný přístup. Podle Wagnerové to může být tím, že měl Miloš Zeman k Rusnokovi velkou důvěru. Dalším důvodem může být i to, že prezident nechce mít vedle sebe silného premiéra, disponujícího ve sněmovně 111 hlasy.  

Senátorka také polemizovala s prezidentem, který ve svých výrocích naznačoval, že jako přímo zvolený prezident musí být silnější. „Myslím, že to tak není. Účelem přímé volby nebylo posílit prezidenta,“ konstatovala Wagnerová, která je proti tomu, aby se u nás zavedl prezidentský systém. Ten by podle jejího názoru naší zemi přinesl více problémů než užitku.

Současný lustrační zákon by se měl novelizovat v tom smyslu, aby pozitivní lustrační osvědčení dostal jen ten, u něhož se prokáže, že skutečně na lidi donášel či udával. Nebo ten, který zastával vysoké pozice v nomenklatuře nedemokratického režimu.

Naznačila také, že zákon o církevních restitucích by ještě šlo zrušit. Podle ní totiž tento zákon Ústavní soud přezkoumával v době, kdy nebyly známy všechny okolnosti procesu vzniku této právní normy. Wagnerová uvedla, že by možná stálo za to zopakovat návrh na zrušení zákona o církevních restitucích k Ústavnímu soudu. Tento návrh by se soustředil na nepravosti v procesu přijímání tohoto zákona.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…