Bývalý politik Žantovský o tajném setkání Bilderbergu a listopadu 1989

24.08.2012 21:35 | Zprávy

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange by měl být vydán do Švédska, pokud je nevinný, nic mu prý nehrozí. V pořadu Hyde park to řekl český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský. Ten promluvil i o své účasti na tajném setkání Bilderberg.

Bývalý politik Žantovský o tajném setkání Bilderbergu a listopadu 1989
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Diplomat a politik Michael Žantovský v pořadu ČT Hyde park

K udělení politického azylu pro zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange se Žantovský vyjádřil značně negativně, protože Assange není ve Švédsku stíhán kvůli WikiLeaks, ale údajnému sexuálnímu zneužívání. Pokud jde o úniky tajných depeší především amerických diplomatů, pozastavil se velvyslanec nad tím, že něco takového mohlo uniknout.

„Sám také píšu mnohdy choulostivé zprávy a jsem přesvědčen, že by se k nim nikdo, ani pan Assange nikdy nedostal,“ uvedl Žantovský. Zakladatel WikiLeks proti svému vydání údajně používá zástupné argumenty.

Co kdyby Assange zaklepal na českou ambasádu?

Julian Assange, kterému Ekvádor udělil politický azyl, bude podle Žantovského slov muset jednou ambasádu opustit a v tu chvíli bude vydán do Švédska. „Je vyloučené, aby mu Velká Británie dovolila opustit zemi a odjet třeba do Ekvádoru. Kdyby ho třeba chtěli převézt v automobilu, které je pod diplomatickou imunitou, domnívám se, že by byl vůz zastaven a pan Assange vyzván, aby ho opustil,“ reagoval na jednu z řady otázek na toto téma.

V souvislosti s touto kauzou se mluví o tom, že o Assange ve skutečnosti usilují Spojené státy americké, které by ho chtěly stíhat za zmíněné úniky tajných informací. Český velvyslanec v Londýně si ale myslí, že USA jsou ve skutečnosti rády, že Assange není na jejich půdě, protože během soudního procesu by mohly vyjít najevo různé choulostivé informace a o to prý americká vláda rozhodně nestojí.

„Kdyby Assange přišel na českou ambasádu a žádal o azyl, nedoporučil bych české vládě, aby mu vyhověla. Mám důvěru v britský právní systém, který patří mezi jeden z nejlepších. Není proto věcí třetího státu, aby se uchýlil k udělení politického azylu,“ doplnil k tomu. Závěrem celé kauzy podle Žantovského bude, že Assange nakonec stane před švédským soudem, přestože to bude trvat třeba i několik měsíců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…