Bývalý předseda zelených vynadal v rozhlase sociologovi do rasistů. Soužití kultur je prý prospěšné, muslimové se musí integrovat

13.01.2015 18:19 | Zprávy

Místy velmi vyhrocená byla debata na vlnách Českého rozhlasu Plus o tom, zda selhala koncepce multikulturalismu, kde jsou příčiny vzniku islamistického terorismu v Evropě a jak a zda vůbec by se měly evropské vlády snažit integrovat své muslimské menšiny. V diskuzi se utkali pravicový sociolog Petr Hampl a bývalý předseda Strany zelených, nynější šéfredaktor Deníku Referendum, člen ČSSD Jakub Patočka.

Bývalý předseda zelených vynadal v rozhlase sociologovi do rasistů. Soužití kultur je prý prospěšné, muslimové se musí integrovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Patočka

Podle Patočky je multikulturalismus základní humanistické přesvědčení o tom, že ať jsou lidé jakéhokoliv vyznání, mohou žít v míru a přátelství. V tomto smyslu ani ve světle nedávných útoků muslimských radikálů v Paříži, které přinesly sedmnáct mrtvých, multikulturalismus neselhal. Selhaly prý "jednotlivé politiky, které byly takto popisovány“.

Střet civilizací nutně musí produkovat fundamentalismus

Hampl oponoval, že už před desítkami let bylo prokázáno, že soužití různých kultur vedle sebe z principu nemůže fungovat. "Střet civilizací nutně musí produkovat fundamentalismus,“ tvrdil.

Takové tvrzení ale Patočka označil za "očividný nesmysl“. Argumentoval tím, že na starém kontinentě žijí různé kultury spolu už od vzniku evropské civilizace. "Byla tu odpradávna židovská menšina, Češi a Němci žili spolu v míru také,“ tvrdil Patočka. Podle něj existují studie, které ukazují, jak je takové soužití kultur prospěšné. Poukázal na to, že ve Francii žije šest milionů muslimů. Za jedinou možnou cestu považuje islám do evropské kultury integrovat. "Snaha se ho zbavit je cesta do pekel,“ varoval.

Soužití různých etnik nebylo vždy harmonické. To druhé někdy bývalo téměř vybito

Hampl nesouhlasil s tím, že soužití různých etnik bývalo v Evropě vždy harmonické. Někdy prý bývalo druhé etnikum téměř vybito. Poukázal na to, že islám je kultura, která má v sobě zabudovanou snahu ovládnout území a zavést tam své pořádky. Například ale buddhismus takový není.

Takové tvrzení označil Patočka za pověry, které hraničí s rasismem. "V českých zemích žije 3500 muslimů. 99 % z nich nemá s excesy nic společného,“ tvrdil. Podle něj je islámský extremismus věcí posledních deseti let a souvisí prý s tím, co se nyní děje na Blízkém východě. Uvedl také, že utečenci z muslimských zemí vesměs vyznávají hodnoty liberální demokracie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 5


Osobnost měsíce

JUDr. Pavel Blažek, Ph.D.

  • ODS
  • ministr spravedlnosti
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putinova facka Zelenskému i USA. Jak číst vývoj v Istanbulu

18:48 Putinova facka Zelenskému i USA. Jak číst vývoj v Istanbulu

Napjatě očekávané setkání ruské a ukrajinské strany za přítomnosti americké delegace v Istanbulu můž…